Podobnie jak w ubiegłym roku, i w tym większość czerwcowych weekendów spędziłam poza Warszawą (o tym, gdzie, przeczytacie w poście pt. "Gdzieś w Polsce... w czerwcu 2024. Otwarte Ogrody Podkowy Leśnej i Pałacu Żółwin oraz wakacje nad Bałtykiem (plus nieco zapowiedzi na kolejne letnie miesiące)"). Moje stołeczne aktywności ograniczyły się do dwóch wystaw (na dwie inne niestety nie zdążyłam...).
Leonarda Art Gallery zaprosiła do swoich gościnnych wnętrz kolejnego z czołowych polskich twórców street artu, Michała Węgrzyna, tworzącego pod pseudonimem Demenz. Tytuł wystawy, "Zgrzyt", był odniesieniem do kontrastów, wokół których artysta zbudował swoją malarską opowieść: dźwięk kontra obraz, abstrakcja kontra figuracja, dynamika kontra statyczność, plan kontra przypadek. Wśród wystawionych prac zaprezentowano płótna obejmujące zarówno dzieła dość realistyczne, jak i zupełnie abstrakcyjne, a także mural na ścianie galerii. Obrazy w dużej mierze inspirowane były muzyką. Niektóre były dość "odjechane" jak malarska wariacja na temat solówki perkusyjnej "Amen Break" Gregory’ego Sylvestra Colemana do utworu grupy The Winstons "Amen Brother". I wcale nie był to zapis nutowy, a rytm zredukowany do prostego, graficznego schematu! Szalenie lubię takie nieszablonowe podejście do różnych dziedzin sztuki. Niestety ekspozycja trwała bardzo krótko i zakończyła się 9 czerwca 2024 r. Prace Demenza możecie natomiast aktualnie zobaczyć na Służewcu w ramach Urban Art Area 4. Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie w rekomendacjach na końcu tekstu.
Z kolei w biurowcu Forest wciąż trwa wystawa pt. "Współbrzmienie" odbywająca się w ramach 16. Międzynarodowego Biennale Ceramiki Stowarzyszenia KERAMOS. Jest jednocześnie wydarzeniem jubileuszowym, bowiem KERAMOS obchodzi w tym roku swoje pięćdziesięciolecie. Tytuł ekspozycji nawiązuje właśnie do tej długoletniej współpracy członków Stowarzyszenia. Pokazano na niej ceramikę artystyczną w wykonaniu ponad pięćdziesięciorga artystów z Polski i zagranicy. Prace są znakomite i podobnie jak dwa lata temu bardzo dobrze wyeksponowane we foyer biurowca, mając za tło soczystą o tej porze roku zieleń. Wystawę można obejrzeć do 31 sierpnia 2024 r.
REKOMENDACJE NA LIPIEC
WYSTAWY
Jeszcze do 27 lipca 2024 r. w Galerii Monopol obejrzeć można wystawę malarstwa Łukasza Korolkiewicza pt. "Przynęta". Wszystkie pokazane płótna powstały w latach 1972-1975. To pierwsza tak obszerna prezentacja dorobku artysty z tego okresu. Widać w nim inspirację filmem, literaturą i muzyką tamtej epoki. Obrazy są groteskowe i ironiczne, ale też wyprzedzają nieco swoje czasy, bo Korolkiewicz już wówczas obnażał konsumpcjonizm zachodniego świata.
Po sąsiedzku, w BWA Warszawa, do 31 lipca 2024 r. trwa z kolei prezentacja najnowszych prac Bartłomieja Flisa. Ekspozycja nosi tytuł "Całą zimę czekam, aż wrócą bociany" i nawiązuje do cykliczności świata i zmieniających się pór roku, jednak z nutką nostalgii za tym, co już nie wróci, co sami bezpowrotnie zniszczyliśmy.
21 lipca 2024 r. rozpocznie się prawdziwe święto street artu, czyli Urban Art Area 4. Podobnie jak w zeszłym roku, wystawa będzie mieć miejsce w modernistycznej przestrzeni sali Trybuny II na terenie Toru Wyścigów Konnych na Służewcu. Będzie można zobaczyć m.in. live painting, murale, graffiti, sitodruk, vlepki, instalacje i wiele innych przykładów sztuki ulicznej. Łącznie niemal 80 najważniejszych polskich przedstawicieli street artu (m.in. SEPE, NeSpoon, Proembrion, Chazme718, Pener, Cekas, Fruit of the Lump, Noriaki, Seikon, Sicoer, Młody Dron, Finer, czy wspomniany Demenz) zaprezentuje ponad 500 różnorodnych obiektów. Wydarzenie potrwa do 25 sierpnia 2024 r.
Instytut Wzornictwa Przemysłowego od 4 lipca do 30 września 2024 r. zaprasza na pierwszą monograficzną wystawę Jana Bogusławskiego, jednego z najwybitniejszych polskich architektów XX w. Przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego ekspozycja nosi tytuł "Jan Bogusławski (1910–1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania" i prezentuje ponad 200 obiektów: oryginalne meble zaprojektowane przez Bogusławskiego, niepublikowane rysunki i szkice, najważniejsze projekty architektoniczne, makiety, a także fotografie oraz materiały archiwalne.
WYDARZENIA PLENEROWE
W dniach 19-21 lipca 2024 r. warszawskie Stare Miasto będzie hucznie świętować kolejne urodziny. Z okazji 71. Urodzin Starówki odbędzie się prawie sto wydarzeń, w tym koncerty, gry miejskie, spacery tematyczne, potańcówka na Rynku Starego Miasta, wspólne śpiewanie, możliwość wejścia z przewodnikiem na Wieżę Zegarową Zamku Królewskiego, a także Otwarte Pracownie, w ramach których 21 lipca 2024 r. będzie można zajrzeć do historycznych pracowni artystycznych, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. W godzinach 11:00-14:00 swoje drzwi otworzy sześć pracowni na terenie Starego i Nowego Miasta:
- Historyczna pracownia rodziny Jarnuszkiewiczów, Rynek Nowego Miasta 21/23 lok. 1A
- Pracownia Architektoniczna im. Krystyny Gutkowskiej, ul. Freta 53/55 lok. 8
- Pracownia i Galeria Plenerowa Rzeźb Zbigniewa Maleszewskiego, ul. Bugaj 15/17 lok. 2
- Pracownia Rodziny Kann, Mostowa 16/18 lok. 50
- Pracownia Plastyczna Rechowiczów, ul. Stara 11 lok. 20
- Pracownia fotograficzna Jagody Przybylak, ul. Piwna 31/33 lok. 14.
Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika, na własną rękę.
***
Warszawa przyłapana to cykl postów ukazujących się ostatniego dnia każdego miesiąca, opisujących to, co aktualnie dzieje się w stolicy i zapowiadających ciekawe wydarzenia kulturalne. Nie są to wpisy stricte podróżnicze, bowiem dość szybko się dezaktualizują. Jeśli jednak planujecie wizytę w Warszawie, to w najnowszym odcinku zawsze znajdziecie moje rekomendacje ciekawych wystaw w muzeach i imprez plenerowych. Cykl ma też charakter kronikarski i pozwala po jakimś czasie spojrzeć z pewnej perspektywy na zmiany, jakie wciąż zachodzą w tym niebanalnym mieście.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz