sobota, 30 kwietnia 2022

Warszawa przyłapana... w kwietniu 2022

Wojna w Ukrainie nie znika z serwisów informacyjnych. Każdy kolejny dzień obnaża coraz większy ogrom bestialstwa i zbrodni dokonanych przez Rosjan. A przecież to wszystko już było, tylko mimo upływu lat niczego się nie nauczyliśmy. O nieludzkiej eksterminacji jak co roku przypomniał mural przygotowany na siedemdziesiątą dziewiątą już rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak w ubiegłych latach ozdobił tzw. patelnię przy stacji metra Centrum, zaś tematem tegorocznego obrazu jest miłość w getcie. Mural wykonano w kolorach Ukrainy, żółtym i niebieskim.










W Centrum Praskim Koneser znów zawisły kolorowe lampiony w kształcie kwiatów autorstwa Jarosława Koziary. Ja wybrałam się tam tym razem na wystawę Bartłomieja Stypki "EXHALE", krótką, bo zaledwie trzytygodniową. Choć nie przepadam za streetartowcami (Stypka to połowa duetu Monstfur) w galeriach, to prace tego artysty doskonale bronią się jako sztuka współczesna. W Koneserze pokazano kilkanaście jego realizacji. Uzupełnieniem ekspozycji były filmy dokumentujące powstawanie niektórych obrazów, w tym kapitalnego "muralu" na przeszklonej powierzchni w jednej z nieczynnych fabryk w Częstochowie, potem w pewnym stopniu odwzorowanego na podświetlonych panelach, które można było zobaczyć w ramach wystawy. Organizatorem ekspozycji była Leonarda Art Gallery, która jest szalenie przyjazna przedstawicielom tego nurtu sztuki. To również z inicjatywy prowadzącej ją pani Leonardy Szwed-Strużyńskiej w lipcu ubiegłego roku, także w Koneserze, utworzona została przestrzeń o nazwie Urban Art Area wraz z towarzyszącą jej wystawą street artu w Butelkowni. W tym roku ma się odbyć druga edycja tego wydarzenia. Leonarda Art Gallery zapowiada też kolejne indywidualne wystawy poszczególnych artystów reprezentujących sztukę uliczną. Śledźcie zatem kolejne odcinki Warszawy przyłapanej, bo na pewno będę o nich wspominać. A póki co zajrzyjcie do rekomendacji na maj, bo dużo będzie się działo w stolicy.







REKOMENDACJE NA MAJ

W Muzeum Sportu i Turystyki 27 kwietnia otwarto wystawę pt. „Ach jak przyjemnie... - Turystyka uzdrowiskowa i wypoczynek na pocztówkach XIX i XX wieku", na której zobaczyć można ponad 100 kart pocztowych związanych z wypoczynkiem Polaków w uzdrowiskach i letniskach od końca XIX do drugiej połowy XX w. Potrwa do 30 września 2022 r.

Z kolei w Muzeum Narodowym od dziś do 24 lipca 2022 r. można oglądać 14 kolorowych grafik Marca Chagalla, o których zakupie w szwajcarskim domu aukcyjnym dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego głośno było pod koniec ubiegłego roku. Prace będą prezentowane jedynie na wystawie czasowej, ponieważ ze względu na wrażliwość podłoża (papier) oraz nietrwałość zastosowanych technik wymogi konserwatorskie nie pozwalają na ich stałą ekspozycję. 

Maj to początek sezonu plenerowo-ogródkowego. Jak co roku 1 maja ruszą Warszawskie Linie Turystyczne. Na ulice stolicy znów wyjadą zabytkowe tramwaje (linie 36 i T) oraz autobusy (linia 100), zaś po Wiśle będą kursować promy ("Słonka" z Cypla Czerniakowskiego na plażę na Saskiej Kępie, "Pliszka" z nadbrzeża przy Moście Poniatowskiego na plażę przy Stadionie Narodowym i "Wilga" z pomostu pływającego na Podzamczu niedaleko Multimedialnego Parku Fontann na plażę przy ZOO - przeprawy są bezpłatne) oraz statek "Zefir" do Serocka. Sezon zakończy się 25 września.

Na rejsy zapraszają jednak nie tylko Warszawskie Linie Turystyczne. Również od 1 maja będzie można popłynąć na wycieczkę ze Stołeczną Żeglugą Pasażerską. W dodatku całkiem za darmo, bo to projekt z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na rok 2022. Można skorzystać aż z 43 jednostek pływających. Niektóre rejsy będą się odbywać z udziałem przewodnika. Wycieczki będą organizowane aż do 31 października. 

1 maja po dwuletniej pandemicznej przerwie wrócą także pokazy w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. W tym sezonie motywem przewodnim będzie legenda o Złotej Kaczce z muzyką Kory i Maanamu. 

6 maja wystartuje tegoroczna edycja Nocnego Marketu, jak co roku na nieczynnych peronach starego dworca kolejowego Warszawa Główna.

14 maja natomiast odbędzie się kolejna Noc Muzeów. Odwiedzić będzie można nie tylko muzea i galerie, ale i siedziby urzędów, które na co dzień nie są dostępne, ot tak, z ulicy, a także np. rozgłośnie radiowe.

A jeśli szukacie ciekawych wydarzeń kulturalnych w nadchodzących miesiącach w całej Polsce, to zajrzyjcie do wpisu "Gdzieś w Polsce... w kwietniu 2022. Ukryte skarby Podkowy Leśnej i las pełen zawilców". Znajdziecie je w rekomendacjach na końcu tekstu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz