piątek, 29 kwietnia 2022

Gdzieś w Polsce... w kwietniu 2022. Ukryte skarby Podkowy Leśnej i las pełen zawilców (plus garść pomysłów na majówkę)

Na początku chciałabym Wam podziękować za bardzo ciepłe przyjęcie pierwszej części cyklu Gdzieś w Polsce, szczególnie rekomendacji na kolejne miesiące, przy których sporo się napracowałam oraz za podpowiedzi o jeszcze większej liczbie interesujących wydarzeń w całym kraju, które ja przegapiłam (zwłaszcza Kasi za Łempicką). Dzięki Wam mam motywację do dalszej pracy i do tego, by następne odcinki ukazywały się tak regularnie jak Warszawa przyłapana.

Tym razem jednak chciałabym opowiedzieć nie o wystawie, a o pewnym detalu architektonicznym, który znalazłam właściwie przez przypadek. Jeśli regularnie czytacie wpisy na blogu, to zapewne wiecie, że w czasie podróży kieruję się zasadą, że nie ma miejsc, w których nic nie ma. Dlatego planując wyjazdy, nawet te jednodniowe, przeczesuję Internet w poszukiwaniu miejsc wartych odwiedzenia, głównie tych nieco spoza szlaku. I robię to najczęściej oglądając zdjęcia. Rozmaite i często przypadkowe. I tym sposobem, przygotowując trasę przedświątecznego spaceru po Podkowie Leśnej, trafiłam na fotografię kapitalnej dekoracji ceramicznej na ścianie kościoła pw. św. Krzysztofa w tym mieście. Świątynia zasłynęła w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku bigbitowymi mszami św. skomponowanymi przez Katarzynę Gartner. Przyciągały tłumy młodych ludzi nawet z Warszawy i były solą w oku ówczesnych władz. Zdjęcie zaś odesłało mnie na bloga Patrzę Kadrami fotografki Anety Mikulskiej i to ona podpowiedziała mi dokładną lokalizację dekoracji, za co jeszcze raz serdecznie dziękuję. Obraz, przedstawiający scenę kuszenia Adama i Ewy, został zaprojektowany przez małżeństwo ceramików Hannę Modrzewską - Nowosielską (1917-2008) i Leszka Nowosielskiego (1918-1999), którzy mieszkali w Podkowie Leśnej i prowadzili tam pracownię Galeria Ogród.



Więcej ceramicznych obrazów państwa Nowosielskich znajduje się w ogrodzie przy ich domu, gdzie mieściła się również wspomniana pracownia (ul. Helenowska). Na co dzień niestety nie można tam wejść, ale w minionych latach ogród otwierał się dla gości w ramach cyklicznego wydarzenia o nazwie Festiwal Otwarte Ogrody, który w tym roku odbędzie się w dniach 10-12 czerwca. Nie ma jeszcze szczegółowego programu, ale mam nadzieję, że uda mi się go Wam przekazać w kolejnym poście z cyklu Gdzieś w Polsce, za miesiąc.

A jak już zajrzycie do Podkowy, to koniecznie odwiedźcie również domy Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Tak, domy! O Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku słyszała pewnie większość z Was. Tymczasem w Podkowie Leśnej można zobaczyć jeszcze jedno miejsce związane z tym literackim małżeństwem. To przepiękna modrzewiowa willa Aida, letnia rezydencja rodziny Lilpopów (Anna była córką Stanisława Wilhelma Lilpopa). Zanim Iwaszkiewiczowie w 1928 r. na dobre osiedli w Stawisku, to właśnie Aida była ich ukochanym miejscem, tu przyjmowali wielu znamienitych gości, głównie ze świata literackiego. Dom do dziś zachował swój dawny urok. Niestety do środka można wejść tylko w czasie wydarzeń kulturalnych, które się tu odbywają i prawdopodobnie, podobnie jak w przypadku pracowni Nowosielskich, będzie to możliwe w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody.


Z kolei utworzenie muzeum w Stawisku było ostatnią wolą zmarłego w 1980 r. Jarosława Iwaszkiewicza. Wnętrza zachowano w takim stanie, w jakim zastała je śmierć właściciela. Można zatem poczuć się jak podglądacz, który zza firanki przygląda się życiu innych ludzi i zajrzeć do sypialni pisarzy, do ich jadalni oraz salonów, a przede wszystkim do gabinetu Iwaszkiewicza i jego bogatej biblioteki. Kolekcja muzeum obejmuje nie tylko oryginalnie umeblowane wnętrza, ale również całą spuściznę małżonków, w tym ich rękopisy, prywatną korespondencję, zdjęcia i dokumenty, a także olbrzymi zbiór sztuki gromadzony jeszcze przez dziadka Anny, Stanisława Lilpopa. Dla mnie jednak najbardziej interesujące są dzieła dwudziestowieczne na czele z portretem Iwaszkiewiczów autorstwa Witkacego i rzeźbami Xawerego Dunikowskiego. Gorąco polecam wizytę w tym niezwykłym domu. 




  

Od jakiegoś czasu turystyka nieco odwraca się od miast i zabytków na rzecz natury i na pewno niebagatelny wpływ miała na to również pandemia. Modne zrobiło się odwiedzanie miejsc, gdzie kwitną sezonowe rośliny. Szał zaczął się od krokusów w Dolinie Chochołowskiej, po nim przyszło zainteresowanie konwaliami, jesienią zaś wrzosowiskami. W tym roku popularna jest tzw. Aleja Czereśniowa u stóp Góry Św. Anny na Opolszczyźnie. U nas na Mazowszu niekwestionowanym hitem są zawilce. Można je zobaczyć w wielu miejscach, ale zdecydowanie największe wrażenie robią w rezerwacie Skulski Las położonym w gminie Żabia Wola. Wciąż jeszcze można tam zobaczyć całe dywany tych niewielkich białych kwiatów. Jeśli nie macie planów na majówkę, to gorąco polecam spacer. Przy okazji warto też zajrzeć na piknik do niedalekiej Winnicy Dwórzno, o którym więcej przeczytacie poniżej w rekomendacjach na maj i kolejne miesiące. 







REKOMENDACJE NA MAJ I KOLEJNE MIESIĄCE

Większość wydarzeń, w tym prawie wszystkie wystawy w muzeach, które polecałam Wam miesiąc temu, wciąż pozostaje aktualna. Znajdziecie je na końcu wpisu "Gdzieś w Polsce... w marcu 2022. Wilkoń w Radziejowicach i rozbiórka Solpolu (plus mnóstwo kulturalnych poleceń na kolejne miesiące)". Oczywiście znalazłam już następne, ale tym razem więcej będzie propozycji wydarzeń plenerowych, bowiem bardzo dużo instytucji przygotowało bogatą ofertę na majówkę. Są wśród nich zamki, skanseny, a nawet... winnica w pobliżu Warszawy. Większość wydarzeń będzie trwać cztery dni!

WYSTAWY

Wystawy czasowe

Na dwie bardzo ciekawe wystawy zaprasza Muzeum Narodowe w Gdańsku. Pierwsza poświęcona jest jednemu z najważniejszych polskich rzeźbiarzy XX w., Augustowi Zamoyskiemu. Na ekspozycji pt. "August Zamoyski. Myśleć w kamieniu" prezentowanej w Oddziale Sztuki Nowoczesnej tego muzeum mieszczącym się w Pałacu Opatów w Oliwie od wczoraj do 28 sierpnia 2022 r. zobaczyć można zarówno rzeźby artysty, jak i zdjęcia, szkicowniki, prowadzoną przez niego korespondencję, czy też notatki dokumentujące jego bogate życie i podróże. Wystawa była wcześniej prezentowana w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie (niestety nie zdążyłam jej zobaczyć) i w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Druga, zorganizowana z kolei przez Oddział Etnograficzny tego muzeum, który siedzibę ma dla odmiany w Spichlerzu Opackim, nosi tytuł "Wdzięk i fantazja. Moda i reklama w PRL-u w twórczości fotograficznej Zbigniewa K. Wołyńskiego". To prezentacja dorobku jednego z najbardziej znanych polskich fotografów "komercyjnych", zajmujących się nie fotografią reporterską jak większość tych pokazywanych na wystawach, a użytkową, wykonywaną na potrzeby rozmaitych instytucji. Temat dla mnie niezwykle ciekawy! Ekspozycja prezentowana będzie aż do 30 czerwca 2023 r.  

Natomiast miłośników wzornictwa z czasów Polski Ludowej powinna zainteresować najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pt. "Eryka i Jan Drostowie". Państwo Drostowie związani byli z Hutą Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej. Naczynia codziennego użytku podnieśli do rangi sztuki. Do dziś zdobią stoły w wielu domach oraz są poszukiwane przez kolekcjonerów. Ekspozycja będzie dostępna do 28 sierpnia 2022 r.

W Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu 1 kwietnia otwarto wystawę pt. "Watra baśni sędziwej. Huculska sztuka ludowa ze zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu". Nie jestem jakąś szczególną miłośniczką sztuki ludowej, jednak większość góralskiego rękodzieła bardzo mi się podoba, zaś sztuka huculska należy do najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych. To przede wszystkim bardzo charakterystyczne wyroby ceramiczne oraz drewniane, wysadzane kolorowymi koralikami, ale także skórzane pasy i buty, czy mosiężna biżuteria. Ekspozycja potrwa do 4 września 2022 r. 

Z kolei w Muzeum Czartoryskich w Puławach do 30 grudnia 2022 r. gościć będzie kapitalna wystawa pt. "W podróży". Widziałam ją już w ubiegłym roku w pałacu w Nieborowie. Poświęcona jest polskim podróżnikom z minionych stuleci i przedmiotom towarzyszącym im w czasie eskapad. Więcej przeczytacie we wpisie pt. "Polska złota jesień w Arkadii i Nieborowie. Styl francuski, czy angielski, oto jest pytanie!". Ogromnie polecam!

Nowe wystawy stałe

W ostatnim czasie wiele polskich muzeów otworzyło nowe wystawy stałe w nowatorskich, niezwykle ciekawych aranżacjach. Jedną z nich jest ekspozycja pt. "Miasto-Moda-Maszyna" prezentowana od 30 grudnia 2021 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zajmuje aż trzy piętra i opowiada historię Łodzi jako miasta związanego z przemysłem włókienniczym. Najciekawsza jest część poświęcona modzie. Można na niej zobaczyć ubiory marek z okresu PRL-u wyeksponowane niczym w sklepowych witrynach z tamtych czasów w towarzystwie zrekonstruowanych neonów, ale także stroje szyte w domach z wykrojów zamieszczanych w niemieckich czasopismach typu Burda (moja babcia też z nich korzystała), czy kreacje projektów absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Absolutna gratka dla miłośników mody.

I pamiętajcie, że 14 maja (w Krakowie od 13 maja) odbędzie się tegoroczna edycja Nocy Muzeów. Śledźcie wydarzenia w swoich miastach, bo po pandemicznej przerwie na pewno muzea będą prześcigały się w atrakcjach.

IMPREZY PLENEROWE

Majówka

To jest chyba najbardziej wyczekiwany weekend w roku, gdy po jesienno-zimowym zastoju rusza większość wydarzeń plenerowych w całym kraju. Wiele z nich wraca do kalendarza po dwuletniej pandemicznej przerwie. W tym roku wystarczy wziąć urlop w poniedziałek 2 maja, by cieszyć się czterema dniami wolnego. W wielu miejscach pikniki będą trwały przez cały ten okres. No to ruszamy!  

Zamek w Czersku zaprasza na wydarzenie pod nazwą "Orzeł i smok, czyli majówka na dworze księcia Janusza", które potrwa od 30 kwietnia do 3 maja 2022 r. w godz. 11:00-19:00. Na zamkowym dziedzińcu będzie można zobaczyć rycerzy, dworzan w średniowiecznych strojach, a także wziąć udział w grach i zabawach związanych z tym okresem, czy prezentacji dawnych rzemiosł.  Przy okazji warto też zejść na podzamcze, gdzie o tej porze roku pięknie kwitną jabłonie (to tak w nawiązaniu do "turystyki kwiatowej"). Jeśli nie wierzycie, zajrzyjcie do postu pt. "Zamek w Czersku w majowej scenerii".


Również od 30 kwietnia do 3 maja 2022 r. na Zamku Książ w Wałbrzychu odbędzie się XXXII Festiwal Kwiatów i Sztuki. W zamkowych wnętrzach będzie można zobaczyć aranżacje kwiatowe, których motywem przewodnim będzie w tym roku "Świat baśni i bajek" inspirowany takimi opowieściami jak "Piękna i Bestia", "Kraina Lodu", "Aladyn", "Zaplątani", czy "Mała Syrenka". Na dzieci czekać będą animatorzy przebrani w postaci z tych bajek oraz nocne zwiedzanie zamku zamienionego w tym czasie w mroczną chatę Baby Jagi. Całość uzupełnią pokazy florystyczne na żywo, ciekawe wykłady oraz kiermasz roślin i produktów regionalnych. 

A skoro mowa o produktach regionalnych, to na majówkę zaprasza również Winnica Dwórzno, największa winnica na Mazowszu. Między 30 kwietnia, a 3 maja 2022 r. będzie można zwiedzić winnicę z degustacją produkowanych tu win (obowiązują bilety na konkretny dzień i godzinę) lub po prostu przyjść na piknik, podczas którego będzie można kupić wino na kieliszki lub na butelki, zjeść posiłek z foodtrucka, czy upiec kiełbaskę na ognisku. Gorąco polecam, bo byłam już kilka razy na imprezach w Dwórznie i za każdym razem, nawet w czasie rzęsistego deszczu, atmosfera była niepowtarzalna. 


W czasie przedłużonego weekendu sporo ciekawych wydarzeń będzie się odbywać w skansenach w całej Polsce.

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu będą mieć miejsce dwie zupełnie różne imprezy - 1 maja 2022 r. w godz. 10:00-18:00 "Myśliwskie gotowanie na polanie", zaś 3 maja 2022 r. w tych samych godzinach, "Majówka w skansenie". Pierwsza, jak wskazuje nazwa, poświęcona jest tradycjom myśliwskim. Wśród atrakcji znajdą się pokazy ras psów myśliwskich, pokazy sokolnicze, konkurs wabienia jeleni, prezentacja brzmienia rogów myśliwskich i wreszcie gotowanie gulaszu myśliwskiego oraz degustacja innych potraw z dziczyzny. Ja wiem, że tematyka polowań jest w dzisiejszych czasach dość kontrowersyjna. Sama szanuję przyrodę, fotografuję zwierzęta i nigdy bym do żadnego nie strzeliła, niemniej dziczyznę jem i uważam, że kontrolowana polityka łowiecka jest bardziej naturalna niż nadprodukcja mięsa z krów i świń. Z kolei podczas "Majówki w skansenie" dzięki prezentacji dawnych wiosennych prac domowych, gospodarskich i polowych będzie można poznać codzienne życie mieszkańców mazowieckich wsi na przełomie XIX i XX w. Najciekawsze będą jednak pokazy pracy wiatraka (odbędą się w godz. 10:30, 13:30 i 15:30). Obu imprezom towarzyszyć będą kiermasze rękodzieła i produktów regionalnych.

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz. zaprasza 2 maja 2022 r. w godz. 12:00-18:00 na Majówkowy Piknik Ludowy. W programie jest mnóstwo atrakcji, chociażby warsztaty tkackie, występy zespołów ludowych, czy kiermasz z rękodziełem i regionalnymi potrawami.  

Inne wydarzenia

Tydzień po majówce, w dniach 7-8 maja 2022 r., na zamku w Czersku odbędzie się kolejna impreza - XII Turniej Rycerski, który wraca po dwuletniej pandemicznej przerwie. Będą pojedynki rycerskie, pokazy sokolnicze i konne, koncerty muzyki danej oraz rekonstrukcja bitwy.

Z DZIEĆMI

I na koniec jeszcze jedno polecenie na majówkę, choć nie tylko, tym razem głównie dla rodzin z dziećmi. Od dziś można zwiedzać Orientarium w ZOO w Łodzi. To nowocześnie zaaranżowana przestrzeń poświęcona faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej, przypominająca nieco wrocławskie Afrykarium. W obszernym pawilonie oraz na wybiegach zewnętrznych można zobaczyć m.in. słonie, orangutany, makaki i mnóstwo innych zwierząt. Są też olbrzymie akwaria i podwodny tunel o długości 26 m (podobny we Wrocławiu ma długość 20 m), a także ptaki swobodnie fruwające ponad głowami gości. Dla nas to doskonały powód, by znów wybrać się do Łodzi, którą bardzo lubimy.

Pamiętajcie, że cykl Gdzieś w Polsce nie uwzględnia Warszawy. Rekomendacje na maj dla stolicy znajdziecie już jutro w kolejnej części Warszawy przyłapanej, Warszawie przyłapanej... w kwietniu 2022.

Mam nadzieję, że powyższe polecenia przydadzą się Wam w czasie majówki. Ja tymczasem zapełniam już kalendarz na kolejne miesiące, głównie na czerwiec, ale powoli także na wakacje. Zapraszam zatem do lektury następnych części cyklu Gdzieś w Polsce, a jeśli jesteście z Warszawy lub macie w planach odwiedzić stolicę, to także Warszawy przyłapanej.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz