środa, 29 czerwca 2022

Gdzieś w Polsce... w czerwcu 2022. Mazowiecka wieś zabytkami i winem stoi (plus kolejne rekomendacje na lato)

Czerwiec niewiele się u nas różnił od maja. Znów kręciliśmy się po mazowieckich okolicach naszego letniska, ale ja szczególnie lubię te długie weekendy związane ze świętami religijnymi, bo są doskonałą okazją do zajrzenia do zabytkowych kościołów - nie tylko tych tłumnie odwiedzanych przez turystów, ale przede wszystkim takich, z których istnienia wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, a które często są architektonicznymi perłami o niebanalnych wnętrzach, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Takim właśnie jest kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skułach wzniesiony w 1678 r. O jego historii możecie przeczytać w poście pt. "Kościół w Skułach. Bo grzechy skuły Wasze serca...", tym razem jednak chciałabym Wam pokazać unikatowe polichromie, które zdobią ściany świątyni. Powstały w latach 1774-1775, gdy ówczesny proboszcz, ks. Mikołaj Smoleński zlecił gruntowny remont wówczas stuletniego kościoła. Właśnie wtedy ściany obito płótnem i na nim namalowane zostały sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Ich autorstwo niestety nie zostało ustalone. Wizerunek "Wniebowzięcia N.M.P" zdobiący sufit to dzieło Józefa Spornego z Nieszawy i Józefa Rutkowskiego.








Nie są to szczególnie wybitne dzieła sztuki, ale po pierwsze ciepło kojarzą się ze świętymi obrazami, które przynajmniej ja pamiętam z dzieciństwa, a po drugie, to jedyna tego rodzaju osiemnastowieczna polichromia kościelna, jaka powstała na Mazowszu. Niestety zwiedzanie jest teraz nieco utrudnione, bowiem kościół jest w trakcie remontu. Ściany są od zewnątrz obłożone rusztowaniami, a wewnątrz podobne konstrukcje podtrzymują stropy. Niemniej warto wejść do środka, bo ta niewielka świątynia ma niesamowity klimat.

Zajrzeliśmy też na kolejny piknik w Winnicy Dwórzno. Ja naprawdę szalenie lubię tam jeździć tylko po to, by posiedzieć na leżakach przy lampce wina w cieniu leciwej jabłonki, kupić fantastyczną aromatyzowaną oliwę od Oliwa Wypływa i zjeść coś pysznego z foodtrucka. Tym razem o podniebienia gości dbały Makarony u Piesiów. Ależ oni potrafią w makarony! Robią je sami, zaś wszystko inne przygotowywane jest na miejscu, bezpośrednio przed podaniem. A sosy są tak fantastyczne, że tych smaków nie powstydziłaby się niejedna włoska restauracja w dużym mieście. I uwaga! Na kolejnym wydarzeniu w Dwórznie, już w najbliższy weekend, również ich spotkacie. Więcej w rekomendacjach poniżej. 









REKOMENDACJE NA LIPIEC I KOLEJNE MIESIĄCE

WYSTAWY

Wydawało mi się, że w poprzednim miesiącu opowiedziałam Wam o wszystkim, co najbardziej interesujące w czasie wakacji. A jednak udało mi się znaleźć jeszcze więcej ciekawych ekspozycji - czasowych i jedną stałą, która właśnie się otwiera.

Wystawy czasowe

Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, oddział tamtejszego Muzeum Narodowego, od 14 czerwca do 18 września 2022 r. zaprasza na wystawę pt. "Władysław Hasior. Poetyckość rzeczy". Pokazano na niej kilkadziesiąt prac artysty, głównie rzeźby i niepokojące asamblaże, z których Hasior jest najbardziej znany.

Od 3 lipca również do 18 września 2022 r. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zobaczyć będzie można ekspozycję pt. "Na tropie doskonałości. Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka". Wśród pokazanych prac znajdą się dzieła tak wybitnych artystów jak Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor, Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, czy Andrzej Wróblewski.

Z kolei jeszcze do 28 września 2022 r. w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie trwać będzie wystawa nosząca tytuł "Modowy luksus”, na której pokazano zakupioną niedawno przez to muzeum kolekcję historycznych strojów oraz akcesoriów damskich powstałych głównie od pierwszej połowy XIX w. aż do lat pięćdziesiątych XX w. Wśród eksponatów znalazły się zarówno ubiory, jak i wachlarze, torebki, parasolki, nakrycia głowy, obuwie, a nawet przybory toaletowe, w tym flakony do perfum. 

Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowało ekspozycję czasową pt. "Szkło Huty Niemen". Wystawa dostępna będzie od 30 czerwca do końca września 2022 r. i będzie można na niej zobaczyć ok. 500 (!) katalogowych wyrobów Huty Niemen działającej do II wojny światowej we wsi Brzozówka (obecnie znajduje się na terytorium Białorusi), największego w dwudziestoleciu międzywojennym polskiego producenta i eksportera przedmiotów szklanych. Wśród eksponatów znajdą się wykonane w większości w stylu art déco wielobarwne zestawy toaletowe, flakony na perfumy, żardiniery, wazony, zestawy do ponczu i mnóstwo innych przedmiotów pochodzących z prywatnych zbiorów czterech kolekcjonerów: Juliusza Bołbota, Grzegorza Budzyńskiego, Ireneusza Matery i Michała Naglika.

Od 15 czerwca w Willi Oksza wchodzącej w skład Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, oglądać można wystawę pt. "Wojciech Brzega (1872-1941). Talent i praca". Wojciech Brzega współpracował ze Stanisławem Witkiewiczem przy tworzeniu stylu zakopiańskiego i jest drugim najbardziej znanym artystą reprezentującym ten styl oraz pierwszym Góralem, który zdobył wykształcenie artystycznie. Wystawę zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin twórcy. Pokazano na niej rzeźby, a także meble i projekty w stylu zakopiańskim oraz realizacje do wnętrz kościołów i kaplic. Potrwa do 2 października 2022 r. 

Nowe wystawy stałe

Po wielu miesiącach renowacji jutro zostanie otwarty Nowy Skarbiec Koronny w Zamku Królewskim na Wawelu w zupełnie nowej aranżacji pozwalającej na zaprezentowanie znacznie większej ilości eksponatów obejmujących najważniejsze polskie pamiątki historyczne. Najcenniejszym jest Szczerbiec - miecz koronacyjny królów Polski. Poza nim na wystawie znajdą się również inne cenne militaria, wyroby złotnicze, liczne klejnoty i kamienie szlachetne, a także pamiątki po Janie III Sobieskim (wśród nich płaszcz kawalera Orderu Świętego Ducha, dar króla Francji Ludwika XIV) i trofea z bitwy pod Wiedniem.

IMPREZY PLENEROWE

Już w najbliższy weekend, 2 i 3 lipca 2022 r., Winnica Dwórzno zaprasza na Festiwal Wina i Oliwy. To jest zdecydowanie moja ulubiona z imprez organizowanych w Dwórznie w całym roku, niezwykle bogata w rozmaite atrakcje. Oprócz degustacji wina z miejscowej winnicy oraz oliwy od Oliwa Wypływa, na które obowiązują zapisy i bilety, można skorzystać ze sporej strefy gastro (oprócz wspomnianych Makaronów u Piesiów swoje stoisko będzie miała również Smażalnia ryb Orka z Pruszkowa, którą odkryliśmy w czasie ubiegłorocznej edycji festiwalu) lub zaopatrzyć się w dobrej jakości rękodzieło (m.in. anioły malowane na starych deskach, czy ręcznie robione świece sojowe) oraz w produkty spożywcze (wędzone ryby, kawę, miody, ręcznie robione cukierki i lizaki). Wieczorem zaplanowane są koncerty. Natomiast dla dzieci w niedzielę 3 lipca będą jak co roku dmuchańce i występy akrobatów. 

A już dwa tygodnie później, 16 lipca 2022 r., we wspomnianej Winnicy Dwórzno odbędzie się kolejne wydarzenie, tym razem Piknik Jazzowy. To będzie już bardziej kameralna impreza, podobna do tej, którą opisałam w pierwszej części wpisu i do majówkowej. Główną atrakcją będzie plenerowy koncert septetu Swingin' Promised Band, ale oczywiście będzie również możliwość zwiedzania winnicy z degustacją, jak zwykle na zapisy i z koniecznością zakupu biletów.

Jeśli spodobały Wam się imprezy plenerowe na Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, które polecałam Wam miesiąc temu, to powinna przypaść Wam do gustu również bogata oferta przygotowana na nadchodzące miesiące przez zamek w Czersku. Wśród nich najciekawszy jest cykl wydarzeń o wspólnej nazwie Historia Viva!, w czasie których rekonstruktorzy zapraszają na spotkania z "żywą" historią z kolejnych epok, od wczesnego średniowiecza aż po wiek XVII, a także koncerty jazzowe, czy Noc Spadających Gwiazd, która będzie mieć miejsce 13 sierpnia 2022 r. Po szczegółowy kalendarz wydarzeń odsyłam na stronę zamku.

W dniach 17-21 sierpnia 2022 r. w Bolesławcu odbędzie się 28 Bolesławieckie Święto Ceramiki. Na Rynku zaprezentują się producenci tej charakterystycznej ceramiki znanej nie tylko w całej Polsce, ale i za granicą. Obok nich będą również kramy z rozmaitym rękodziełem, starociami i gastronomią. Dodatkową atrakcją będą koncerty, m.in. Viki Gabor, Roksany Węgiel, Baranovskiego, Kwiatu Jabłoni, czy artystów krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

I na koniec jeszcze impreza transgraniczna, czyli Święto Starego Miasta Zgorzelec - Jakuby i Altstadtfest Görlitz, które po dwuletniej pandemicznej przerwie odbędzie się po obu stronach Nysy Łużyckiej w dniach 26-28 sierpnia 2022 r. Nie udało mi się jeszcze znaleźć tegorocznego programu, ale w latach minionych było to bardzo barwne wydarzenie z paradą starych samochodów, wesołym miasteczkiem, licznymi kiermaszami rękodzielniczo-gastronomicznymi i występami grup rekonstrukcyjnych w strojach z minionych epok. Oczywiście bogatszy program był po stronie niemieckiej, ale i u nas można było zaopatrzyć się w ceramikę bolesławiecką, czy poszukać perełek na targu staroci. Jak tylko będę znać więcej szczegółów, na pewno się z Wami nimi podzielę.

Z DZIEĆMI

11 czerwca 2022 r. po trzyletniej modernizacji otwarto Planetarium Śląskie w Chorzowie, które powstało w 1955 r. i było pierwszą taką placówką w Polsce. Obecnie nosi nazwę Planetarium - Śląski Park Nauki i jest największym tego typu miejscem w naszym kraju i jednym z najnowocześniejszych w Europie. Prezentuje zagadnienia z zakresu sejsmologii, meteorologii i astronomii. Oprócz samego Planetarium w obiekcie znajdują się sale ekspozycyjne, gdzie można poznać i doświadczyć zjawisk atmosferycznych takich jak trzęsienie ziemi, czy wyładowania atmosferyczne, zapoznać się z kolumną pogodową, czy różnymi strefami klimatycznymi w tzw. pokojach klimatycznych. Są również symulatory lotów w kosmos. Jeśli w tym roku uda mi się z chłopakami zajrzeć w te strony, Planetarium będzie jednym z pierwszych miejsc, do których skierujemy swoje kroki.

I tradycyjnie przypominam, że polecenia wydarzeń w Warszawie znajdziecie w najnowszej części cyklu Warszawa przyłapana, Warszawie przyłapanej... w czerwcu 2022 - jak zawsze na końcu tekstu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz