czwartek, 30 czerwca 2022

Warszawa przyłapana... w czerwcu 2022

Odbyłam właśnie kolejną podróż, tym razem w czasie! Cofnęłam się o 100 lat i przeniosłam się do Warszawy dwudziestolecia międzywojennego. Wszystko za sprawą wystawy "Retro Warszawa" w Art Box Experience w zrewitalizowanej niedawno Fabryce Norblina. Przed wizytą miałam dość mieszane uczucia, bo ja niespecjalnie lubię tego typu multimedialne atrakcje atakujące wszystkie zmysły. Tu dzięki cyfrowej obróbce archiwalnych zdjęć i filmów podjęto próbę ożywienia stolicy z tamtego okresu. Dosłownie ożywienia, bowiem wyświetlanym na ścianach wielkoformatowym obrazom towarzyszą dźwięki charakterystyczne dla miasta jak dzwonki tramwajów, głosy przechodniów, czy padający deszcz. W dziewięciu salach można zobaczyć widoki dawnej Warszawy, życie ulicy, także w tej najbiedniejszej odsłonie, przenieść się do kina, czy wpić kawę w jednej z modnych wówczas kawiarni (serio, dwa stoliki stoją w części wystawowej, ale można przy nich usiąść i zamówić coś z baru znajdującego się za ścianą). Oddzielną część poświęcono samej Fabryce Norblina. Niewątpliwym atutem są siatki ulic prezentowane na podłodze, dzięki którym łatwiej można się odnaleźć w topografii ówczesnego miasta. Najbardziej podobała mi się jednak Sala Panoram, w której nie dość, że zmieniają się pory dnia, to jeszcze widz patrzy na przejeżdżające automobile! I chociaż po przeczytaniu entuzjastycznych recenzji spodziewałam się większego wow, to i tak ekspozycja zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie.








Patrząc na tamtą Warszawę sprzed lat, pojedyncze samochody i dość niską zabudowę, trudno zestawić ją z miastem współczesnym, tak dynamicznie zmieniającym się na naszych oczach. Gdy w 2002 r. pisałam pracę magisterską dotyczącą dzielnicy Bemowo i w rozmaitych materiałach czytałam, że w 2022 r. dojedzie tam metro, te dwie dekady były tak odległą przyszłością, że wydawały mi się jakąś kompletną abstrakcją. Tymczasem 20 lat zleciało nawet nie wiadomo kiedy, jest rok 2022 i właśnie metro dojechało na Bemowo! Dziś do użytku oddano, nie bez problemów, dwie nowe stacje: Ulrychów i Bemowo. Nie są tak nietuzinkowe jak trzy wcześniejsze, bardziej w klimacie Szwedzkiej, raczej stonowane, ale za sprawą rudych tonacji i zastosowaniu czerwonej, nieotynkowanej cegły (zarówno w klatkach schodowych prowadzących na powierzchnię, jak i pod ziemią) współgrają z bryłą kościoła Św. Łukasza Ewangelisty przy stacji Bemowo i z pobliskim Lidlem.




REKOMENDACJE NA LIPIEC

Dużo się ostatnio dzieje w Warszawie!

Niestety wojna w Ukrainie nie daje o sobie zapomnieć. Teraz jej namacalne dowody obejrzeć można na Placu Zamkowym, gdzie od 27 czerwca 2022 r. zobaczyć można wystawę plenerową o nazwie "Niezwyciężona armia". Eksponatami są... zniszczone przez armię ukraińską pojazdy wojsk rosyjskich, czołg T-72 i samobieżna armatohaubica Msta-S 152 mm. W Warszawie będzie je można oglądać do 6 lipca 2022 r. Potem pojadą do innych miast Polski i za granicę, m.in. do Madrytu i Lizbony.   

25 czerwca 2022 r. w Centrum Praskim Koneser wystawą pt. "Sztuka Fantastyczna w Warszawie" działalność zainaugurowało Muzeum Sztuki Fantastycznej. Ekspozycja potrwa do 4 września 2022 r., a zobaczyć można na niej 60 dotąd nie prezentowanych publicznie obrazów takich twórców jak Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Wiesław Wałkuski, Dariusz Zawadzki i wielu innych.

Z kolei od 7 lipca do 31 sierpnia 2022 r. również w Centrum Praskim Koneser odbędzie się II edycja wydarzenia o nazwie Urban Art Area, którego organizatorem jest Leonarda Art Gallery. Znów będzie można podziwiać dokonania czołowych twórców polskiej sceny street artu. Ścianki z muralami staną w różnych miejscach Placu Konesera i podobnie jak w zeszłym roku towarzyszyć im będzie wystawa sprzedażowa w Butelkowni (od 8 lipca do 4 sierpnia 2022 r.).

A jak po wizycie w Koneserze będzie Wam mało sztuki pobudzającej wyobraźnię, to od 5 lipca 2022 r. w Galerii Domu Aukcyjnego Agra-Art przy Wilczej 70 będzie można zobaczyć wystawę pt. "Magiczne Światy. Malarstwo Jacka Yerki". Ekspozycja obejmująca kilkadziesiąt płócien powstałych w latach 1980-2022 potrwa do 3 września 2022 r.

Jeśli zaś wolicie starszą sztukę, to 21 czerwca 2022 r. na Zamku Królewskim ruszyła wystawa pt. "Boticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara" prezentująca siedem renesansowych dzieł ze zbiorów Accademia Carrara w Bergamo we Włoszech, w tym obraz Sandra Boticellego "Historia Wirginii". Całość uzupełniają dwa nowe nabytki Zamku Królewskiego: "Madonna karmiąca" Defendentego Ferrari i "Cud wyprowadzenia wody ze skały" Jacopa dal Ponte zw. Bassano. Ekspozycja odbywa się w ramach cyklu Arcydzieła na Zamku i uświetnia obchody pięćdziesięciolecia odbudowy Zamku Królewskiego. Możecie się na nią wybrać do 18 września 2022 r.

W Królikarni natomiast od 13 maja 2022 r. oglądać można wystawę pt. "Cyrk". Pokazano na niej twórczość różnych artystów inspirowaną pokazami cyrkowymi, zarówno dawniej, jak i współcześnie. Potrwa do 2 października 2022 r.

Kolejna ważna wystawa ruszy niebawem w Muzeum Narodowym w Warszawie. Od 8 lipca 2022 r. będzie tam można zwiedzić ekspozycję pt. "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia", na której znajdzie się ponad 500 (!) prac Stanisława Ignacego Witkiewicza obejmujących obrazy, rysunki, pastele, zdjęcia i liczne archiwalia. Potrwa do 9 października 2022 r. 

Jeśli natomiast od sztuki w muzeach wolicie teatr, performance, czy pokazy akrobatyczne, to powinien zainteresować Was rozpoczynający się jutro trzydniowy 29. Festiwal Sztuka Ulicy. Przedstawienia odbywać się będą w Parku Szczęśliwickim, na Rynku Nowego Miasta i na Placu Defilad.

Jeśli w lipcu nie wyjeżdżacie na wakacje, nie macie czego żałować! W Warszawie jest co robić! Natomiast jeżeli urlop spędzacie gdzieś w Polsce, zajrzyjcie do kolejnego odcinka cyklu, "Gdzieś w Polsce... w czerwcu 2022. Mazowiecka wieś zabytkami i winem stoi (plus kolejne rekomendacje na lato)", bo tradycyjnie na końcu tekstu czekają polecenia rozmaitych wydarzeń kulturalnych w całym kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz