wtorek, 30 kwietnia 2019

Warszawa przyłapana... w kwietniu 2019

Cieplejsze dni są zapowiedzią nadchodzącego lata. Sezon plenerowy oficjalnie startuje zazwyczaj w maju, ale już w kwietniu na ulicach Warszawy widać wzmożoną aktywność. Kawiarniane stoliki coraz odważniej wypełniają chodniki, pojawia się też coraz więcej spacerowiczów. Z każdym rokiem przybywa też miejsc, gdzie w ładnym i schludnym otoczeniu można spędzić czas wolny. W połowie marca do użytku oddano kolejny odcinek bulwarów nad Wisłą, tuż przy pomniku Syreny. Są hamaki, siłownie, mini skatepark i kaskada wodna mająca początek u stóp pomnika i spływająca ku Wiśle, także po schodach (na odcinkach, gdzie znajdują się chodniki i ścieżki rowerowe, woda płynie pod nimi). Po zapadnięciu zmroku jest podświetlona. Póki co jest jeszcze nieco pusto, ale mam nadzieję, że i ta część nadrzecznej promenady się rozkręci.






Ja także staram się o tej porze roku nieco więcej chodzić, zamiast poruszać się komunikacją miejską. A ponieważ patologicznie nie znoszę łącznika pomiędzy liniami metra, zazwyczaj, gdy wysiadam z M2 na stacji Świętokrzyska, wychodzę na górę i do M1 wsiadam dopiero na stacji Centrum robiąc sobie krótki poranny spacer przed pracą. Nie jest to duża odległość, ale na tym odcinku zazwyczaj sporo się dzieje. Ostatnio, na przykład, przed Pałacem Kultury i Nauki, obok wejścia do Teatru Dramatycznego stanęła olbrzymia... klepsydra. To instalacja z okazji siedemdziesiątych urodzin teatru. Nosi tytuł "Czas ucieka", a jej autorką jest Joanna Zemanek. Przeszklone wnętrze wypełniają... buty, teatralne rekwizyty, których przez wszystkie sezony nazbierało się naprawdę sporo.







Kwiecień to także rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. W tym roku w ramach obchodów na elewacji Błękitnego Wieżowca przy Placu Bankowym można było zobaczyć mapping przedstawiający budynek Wielkiej Synagogi, która przed II wojną światową stała w tym miejscu. Ach, jakże żałuję, że nie mogłam tego zobaczyć! 

Ostatni miesiąc był też dla nas dość aktywny rodzinnie i towarzysko. Weekendy upłynęły nam pod znakiem zawodów sportowych dzieci, urodzin ich kolegów, wreszcie wyjazdu do Holandii i świąt, więc nie poświęciliśmy Warszawie zbyt wiele czasu. Nie udało nam się też odwiedzić ani jednej ekspozycji muzealnej, jednak śledziłam burzę, która rozpętała się po decyzji władz Muzeum Narodowego o wycofaniu z ekspozycji prac Natalii LL oraz Katarzyny Kozyry. Na szczęście pod wpływem opinii publicznej, praktycznie w przededniu Nocy Muzeów, dzieła wróciły na swoje miejsce.  

REKOMENDACJE NA MAJ

Maj to, obok grudnia, jeden z moich ulubionych miesięcy, jeśli chodzi o atrakcje w mieście. Po zimie i przedwiośniu na ulice wraca życie i wszelkiego rodzaju aktywności: fontanny multimedialne, żegluga na Wiśle, czy plenerowe jedzenie.

Otwarcie sezonu żeglugowego na Wiśle 


1 maja działalność wznawiają Warszawskie Linie Turystyczne. Bezpłatne promy będą kursować na czterech trasach:

Cypel Czerniakowski – Saska Kępa (21 osób + 21 rowerów)
most Poniatowskiego – Stadion Narodowy/plaża Poniatówka (21 osób + 21 rowerów)
Podzamcze – ZOO/plaża Rusałka (40 osób + 40 rowerów)
Nowodwory – Łomianki (21 osób + 21 rowerów).

Od 1 maja do 30 czerwca promy będą wypływały w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz 2 maja i 21 czerwca. W lipcu i sierpniu - codziennie.

Ponadto także od 1 maja zacznie kursować statek "Zefir" do Serocka. W maju, czerwcu i wrześniu będzie pływał w soboty, niedziele i święta (oraz 2 maja i 21 czerwca), natomiast w lipcu i sierpniu w piątki, soboty i niedziele (oraz 15 sierpnia). Ceny biletów: normalny - 36 zł, ulgowy - 18 zł. Rejsy rozpoczynają się o godz. 9.00 przy bulwarze Jana Karskiego na Podzamczu, statek dopływa do Serocka ok. godz. 12.30. Pasażerowie mają 2 godz. przerwy i o godz. 14.30 wyruszją w rejs powrotny. Powrót do Warszawy ok. godz. 18:00.

Żegludze towarzyszyć będzie naziemna wersja Warszawskich Linii Turystycznych. Obejmie: 

- linię tramwajową nr 36 - kursować będzie  w soboty, niedziele i święta od 1 maja do 15 września na trasie: Pl. Narutowicza – Filtrowa - Nowowiejska - Pl. Zbawiciela - Marszałkowska - Andersa - Mickiewicza - Pl. Wilsona - Słowackiego - Metro Marymont; linię obsługują zabytkowe tramwaje 13N tzw. „parówki” i wciąż jeszcze pojawiające się na stołecznych torach 105Na tzw. „akwaria”
- linię autobusową nr 400 - Ikarusy będą kursować od 1 maja do 15 września w soboty, niedziele i dni świąteczne na trasie: Powązki - Cm. Wojskowy – Powązkowska – Okopowa – Anielewicza – Miodowa – Senatorska – Wierzbowa (powrót: Moliera) – Pl. Piłsudskiego – Kredytowa – Jasna – Zgoda (powrót: Szpitalna – Mazowiecka) – Krucza – Al. Jerozolimskie – Pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Belwederska – Sobieskiego – Al. Wilanowska – Przyczółkowa – Drewny – Przekorna – Powsin - Park Kultury 
- Piaseczyńską Kolejkę Wąskotorową wraz z zabytkową linią autobusową nr 51, którą będzie można dojechać do Piaseczna.

Multimedialne fontanny na Podzamczu i na Woli


Także od 1 maja będzie można zobaczyć nowe pokazy w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Widowiska pt." Wars i Sawa" będą się odbywać od 1 do 4 maja o godz. 21:30, następnie w każdy piątek i sobotę: od maja do lipca o godz. 21:30, w sierpniu o godz. 21:00, zaś we wrześniu o godz. 20:30. Czas trwania - pół godziny. Wstęp bezpłatny.

Po zimowej przerwie ruszył już także zespół fontann w Parku Szymańskiego na Woli. Fontanny działają od poniedziałku do piątku w godz. 12:00 – 21:00, a w weekendy od 9:00 do 21:00. Codziennie o godz. 20:30 odbywają się multimedialne spektakle dźwięku, światła i wody. Wstęp bezpłatny. 

Otwarcie Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego


11 maja o godz. 11:00 nastąpi uroczyste otwarcie Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego. Uroczystość będzie miała charakter pikniku rodzinnego, a wśród zapowiadanych atrakcji znajdują się m.in. nadanie imienia "Serce Warszawy" tulipanowi z zamkowych Ogrodów oraz Królewska wystawa róż, której organizatorem jest Ambasada Królestwa Niderlandów, ponadto animacje dla dzieci, pokazy fechtunku i mody historycznej, warsztaty florystyczne i nauka komponowania zapachów, pokaz maszyn ogrodniczych i rolniczych, loty balonem na uwięzi oraz koncert Roberta Janowskiego. Wstęp wolny.

Noc Muzeów i inne wystawy


Maj to także ulubiony miesiąc muzeów, głównie za sprawą Nocy Muzeów, która w tym roku przypada 18 maja.

Natomiast Muzeum Warszawy zaprasza na monograficzną wystawę poświęconą spółdzielni ORNO. To ikona powojennego złotnictwa. Jak Moda Polska w branży odzieżowej. Broszki, bransoletki, czy gigantyczne pierścienie były obiektem westchnień wielu warszawianek. Moja mama ma do tej pory i nosi, bo niektóre wzory są ponadczasowe. Na wystawie pt. "Spółdzielnia ORNO. Biżuteria" będzie można zobaczyć ponad 1600 obiektów, zarówno biżuterii i galanterii, jak i dokumentów, zdjęć, pamiątek, czy opakowań i ulotek reklamowych. Ekspozycja będzie czynna od 17 maja do 18 sierpnia.

I jeszcze dobra wiadomość: wystawa "Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018" w Królikarni, która miała zakończyć się w tym miesiącu została przedłużona do 15 września!

A skoro jesteśmy w temacie sztuki, to warto wspomnieć także o tej ulicznej. W maju ma być gotowy kolejny w Warszawie mural Tytusa Brzozowskiego. Już podobno stoją rusztowania. Autor pokazał projekt na swoim profilu na Facebooku, ale póki co nie chce zdradzić lokalizacji.

Nocny Market i Mini Market


Wraz z końcem ubiegłorocznego sezonu plenerowego Nocny Market miał zakończyć swoją działalność na Dworcu Głównym. Do końca nie było wiadomo, czy trzeci sezon w tym miejscu w ogóle dojdzie do skutku, ale na szczęście się udało. A w tym roku niespodzianka! 17 maja rusza czwarty sezon, także na Głównym! Ależ się cieszę!

A to nie jedyna niespodzianka, bowiem Nocny Market będzie mieć młodszego brata. Niebawem w każdy wiosenno-letni czwartek, piątek, sobotę i niedzielę, nie tylko po zachodzie słońca, w Lunaparku, nowym kompleksie rozrywkowo-gastronomicznym po praskiej stronie Wisły, zacznie działać Mini Market.

Zatem wiosna i lato, począwszy od maja, zapowiadają się w stolicy bardzo interesująco!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz