piątek, 30 czerwca 2023

Warszawa przyłapana... w czerwcu 2023

Na taką wiadomość czekałam przez lata! Dawna pijalnia wód mineralnych Uzdrowiska Konstancin przy Puławskiej 51 w Warszawie znów została otwarta. W nietuzinkowej przestrzeni, którą zdobią wpisane do rejestru zabytków w kwietniu tego roku mozaiki, urządziła się lodziarnia Pallone. Dekoracje zostały pięknie wyeksponowane (co było warunkiem wynajmu lokalu), zaś cały wystrój wnętrza jest z nimi spójny. Słoneczne motywy wręcz idealnie nadają się na ozdobę lodziarni! Ja po cichu marzyłam o tym, żeby w tym miejscu była właśnie jakaś przyjemna gastronomia, ale nie spodziewałam się, że wyjdzie tak fajnie. Z całego serca kibicuję lodziarni, żeby działała tu jak najdłużej. To czwarty lokal Pallone w Warszawie. Jak przyjdziecie obejrzeć mozaiki, to koniecznie spróbujcie też lodów, bo są naprawdę dobre i w oryginalnych smakach (skosztowałam rokitnika i róży).





Po bardzo intensywnym maju, czerwiec wypadł słabiutko, ale nic dziwnego, skoro z czterech weekendów w miesiącu w Warszawie spędziłam tylko jeden! W tym czasie udało mi się wyskoczyć do teatru oraz na jedną, znowu bardzo krótką, wystawę.

Tym razem wybrałam się do Teatru Muzycznego Roma na absolutnie fantastyczne przedstawienie pt. "We Will Rock You". To opowieść o buncie, miłości do muzyki, rodzących się przyjaźniach i głębszych uczuciach w oprawie z największych hitów grupy Queen zaśpiewanych po polsku. Doskonała obsada rewelacyjnie poradziła sobie z repertuarem Queen. "We Will Rock You" to świetne głosy i fajna scenografia, bazująca w dużej mierze na multimediach i efektach specjalnych. Publiczność dawała się wciągać we wspólną zabawę, a w finałowym numerze świeciły latarki telefonów komórkowych. Ja bawiłam się rewelacyjnie i nie obyło się też bez wzruszeń.


Wystawa pt. "Jerzy Nowosielski. Przeciwpragnienia" w Kordegardzie była czynna tylko przez miesiąc i zakończyła się 25 czerwca 2023 r. Była kolejną, które w całej Polsce przygotowano z okazji tegorocznego jubileuszu setnych urodzin Jerzego Nowosielskiego. Zaprezentowano na niej 18 prac malarza obejmujących głównie pejzaże, portrety i akty powstałe we wszystkich okresach jego twórczości. Ekspozycja była kameralna, lecz przy tym również bardzo różnorodna. Obejrzałam ją z zainteresowaniem i przyjemnością. 








W lipcu mam nadzieję nadrobić nieco kulturalne zaległości, szczególnie że znów kilka wystaw będzie się kończyć, ale na szczęście ruszają też nowe. Szczegóły oczywiście w rekomendacjach poniżej.

REKOMENDACJE NA LIPIEC

Trzecia edycja festiwalu Urban Art Area w tym roku nie odbędzie się w Centrum Praskim Koneser, a... na Torze Wyścigów Konnych Służewiec, w modernistycznej przestrzeni sali Trybuny II. To jest bardzo dobry wybór, ponieważ od wielu już lat ogrodzenie toru jest sceną działalności streetartowców. Wystawa wystartuje 23 lipca 2023 r. i potrwa jedynie do 15 sierpnia 2023 r.

Tymczasem 7 lipca 2023 r. w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich rozpocznie się wystawa pt. "Kolor życia. Frida Kahlo", na której zaprezentowane zostaną trzy obrazy tej wybitnej meksykańskiej malarki. Ekspozycję uzupełnią archiwalne zdjęcia oraz film z 1941 r. nakręcony przez przyjaciela artystki, Nickolasa Muray'a. Wystawa obejmuje również plenerową instalację na dziedzińcu Podchorążówki, która odtwarza część wnętrz La Casa Azul - Niebieskiego Domu w dzielnicy Coyoacán miasta Meksyk, w którym Frida przyszła na świat, wychowała się, tworzyła i zmarła i który dziś mieści jej muzeum. Wydarzenie uświetnia trzy jubileusze: 95 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Meksykiem, 65-lecie powstania Museo Frida Kahlo La Casa Azul oraz 116 rocznicę urodzin malarki. Dostępne będzie do 3 września 2023 r.

Natomiast od 23 czerwca 2023 r. w Domu Spotkań z Historią można oglądać nową ekspozycję, prezentującą fotografie Wojciecha Plewińskiego. Nosi tytuł "Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego". Pokazano na niej niemal 150 zdjęć wykonanych głównie w latach 1950–1980. Plewiński związany był z czasopismem "Przekrój" (ponad 500 jego zdjęć znalazło się na okładce magazynu). Dokumentował również prace czołowych polskich teatrów. Na wystawie można zobaczyć dorobek fotografa podzielony na sześć kategorii: Ludzie kultury i sztuki, Moda i dizajn, "Przekrój", Podróże zagraniczne, Opowieść o Polsce, Teatr. Czasu na jej odwiedzenie jest bardzo dużo, bo aż do 4 lutego 2024 r.

***

Warszawa przyłapana to cykl postów ukazujących się ostatniego dnia każdego miesiąca, opisujących to, co aktualnie dzieje się w stolicy i zapowiadających ciekawe wydarzenia kulturalne. Nie są to wpisy stricte podróżnicze, bowiem dość szybko się dezaktualizują. Jeśli jednak planujecie wizytę w Warszawie, to w najnowszym odcinku zawsze znajdziecie moje rekomendacje ciekawych wystaw w muzeach i imprez plenerowych. Cykl ma też charakter kronikarski i pozwala po jakimś czasie spojrzeć z pewnej perspektywy na zmiany, jakie wciąż zachodzą w tym niebanalnym mieście.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz