Sądecki Park Etnograficzny to jeden z ciekawszych skansenów w Polsce. Położony na obszarze ponad 20 ha, ma bardzo przemyślany układ przestrzenny. Został podzielony w taki sposób, aby w poszczególnych częściach prezentować budownictwo różnych grup kulturowych zamieszkujących dawną Sądecczyznę: Lachów Sądeckich, Pogórzan, Łemków, Górali Sądeckich, a nawet Cyganów Karpackich i kolonistów józefińskich, czyli Niemców Galicyjskich. Na terenie skansenu znajdują się m.in. trzy kościoły (cerkiew greckokatolicka oraz kościół rzymskokatolicki i ewangelicki), dwór szlachecki z XVII w. oraz oryginalne chałupy zamieszkiwane niegdyś przez wszystkie wspomniane grupy ludności, a także liczne budnynki gospodarcze.
Poza sezonem turystycznym niestety budynki można oglądać tylko z zewnatrz. Jednynie grupy z przewodnikiem mogą zajrzeć do ich wnętrza. Bezśnieżna zima sprawiła, że w skansenie są obecnie prowadzone prace remontowo-naprawcze m.in. wycinka drzew. Pochmurna aura raczej nie zachęca do zwiedzania muzeum na świeżym powietrzu i na takiej przestrzeni (na spacer trzeba poświęcić ok. 3 godz.), co powoduje wrażenie pustki i opuszczenia. Być może właśnie tak po II wojnie światowej wygladały beskidzkie wsie, z których wysiedlono np. ludność łemkowską...
W skład skansenu wchodzi również Miasteczko Galicyjskie, jednak zwiedzalismy je w strugach deszczu, dlatego robienie zdjęć odłożyłam na następny raz i ładniejszą pogodę.
W Miasteczku Galicyjskim ostatnio był kręcony Rewizor w reżyserii Jerzego Stuhra:) Świetny spektakl! A swoją drogą to i Miasteczko Galicyjskie i cały skansen jest super.
OdpowiedzUsuńTam ponoć sporo filmów się kręci, ale wcale mnie to nie dziwi, bo Miasteczko wygląda właśnie jak makieta z filmu. Szkoda, że tego dnia, gdy tam byliśmy, to tak strasznie padało.
Usuń