czwartek, 11 września 2014

Zatoka Kości

W drodze do Monastyru Św. Nauma zatrzymaliśmy się w w Muzeum na Wodzie zwanym Zatoką Kości - miejscu poleconym nam przez Sandrę, u której mieszkaliśmy w Ochrydzie. To rekonstrukcja osady z końca epoki brązu i początku epoki żelaza (ok. 1200 - 700 r. p.n.e.) - coś jak nasz Biskupin, który datuje się na okres od środkowej epoki brązu również po wczesną epokę żelaza. Osada w Zatoce Kości zbudowana jest na drewnianym podeście stojącym na palach wbitych w dno Jeziora Ochrydzkiego, połączonym z lądem mostkiem. Biskupin pierwotnie leżał na wyspie, podobieństwa są więc uderzające.
Wnętrze jednego z domów
We wnętrzu
Podczas badań archeologicznych w tym miejscu natrafiono na bardzo dużą liczbę kości zwierzęcych. Do dziś nie jest do końca wyjaśnione, do czego służyły, niemniej na pewno przysłużyły się współczesnej nazwie osady. Obecnie czaszki czy rogi zwierząt wiszą na ścianach zrekonstruowanych domostw niczym totemy.
Przedmioty odkryte dzięki wykopaliskom eksponowane są na wystawie w pawilonie na brzegu jeziora. Można tam zobaczyć także drewno i wyroby z metalu zanurzone w wodzie - tak jak zostały odkryte. W budynku znajduje się także kawiarnia z tarasem z pięknym widokiem na osadę.

Kości zwierzęce odkryte w ramach wykopalisk archeologicznych - fragment ekspozycji
Na wzgórzu górującym nad osadą znajduje się rekonstrukcja fortyfikacji rzymskich. Roztacza się z niego widok na całą zatokę. Widać stamtąd jak intensywnie szmaragdowy kolor ma woda w tej części jeziora.

Rzymskie fortyfikacje - widok z parkingu przed wejściem na teren kompleksu Muzeum na Wodzie
Rzymskie fortyfikacje
Rzymskie fortyfikacje
Widok na zatokę ze wzgórza
Widok na zatokę ze wzgórza
Kupując bilety dowiedzieliśmy się, że Muzeum na Wodzie odwiedza bardzo wiele grup z Polski. Jedno z dużych biur podróży ma wizytę w Zatoce Kości w programie wycieczki objazdowej po Bałkanach.

(foto: iza & pwz & andy)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz