sobota, 15 listopada 2014

Burgas i polski akcent na bułgarskim wybrzeżu

Większość osób, które odwiedzają bułgarskie wybrzeże zna Burgas głównie dzięki portowi lotniczemu - ponoć największemu i najnowocześniejszemu w całej Bułgarii. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż w mieście tym znajduje się także polski akcent. Burgas jest czwartym co do wielkości bułgarskim miastem. Jego historia sięga czasów starożytnych - podobnie jak większości miast na całym wybrzeżu Morza Czarnego, jednak obecny układ miejski zaczął się kształtować w XVII w., zaś rozkwit miasta nastąpił na przełomie XIX i XX w., kiedy uruchomiono połączenie kolejowe z Płowdiwem (1890 r.) oraz port (1903 r.) - dziś niezwykle ważny dla całej Bułgarii.

Dworzec kolejowy w Burgas
Życie miasta toczy się praktycznie przy dwóch głównych deptakach w centrum: ul. Aleksandrowskiej i bulwarze Bogoridi, gdzie mieszczą się sklepy, kawiarnie i restauracje. Tam też znajduje się większość zabytków miasta. Ulice są zadbane, budynki odnowione, a wzdłuż ulic w donicach stoją palmy nadając miastu nieco egzotyczny klimat.

Bulwar Bogoridi
Bulwar Bogoridi
Hotel Bułgaria z 1976 r. - wciąż najbardziej znany w mieście
Przecznica odchodząca od ul. Aleksandrowskiej
Przy bulwarze Bogoridi stoi ormiański kościół Surp Chacz (Św. Krzyża) z 1853 r., a przy nim pomnik upamiętniający Ludobójstwo Ormian w latach 1915-1917 na terenie ówczesnego Imperium Osmańskiego, w czasie którego życie straciło 1,5 mln ludzi narodowości ormiańskiej i które stało się przyczyną diaspory ormiańskiej.

Kościół Ormiański Surp Chacz
Pomnik upamiętniający Genocyd Ormian
Nieco dalej, również przy bulwarze Bogoridi, usytuowane jest Muzeum Archeologiczne, przy którym można obejrzeć stare kamienne płyty z inskrypcjami.Bulwar dochodzi aż do Parku Nadmorskiego ciągnącego się wzdłuż szerokiej, piaszczystej plaży. W parku stoi kilka pomników (zresztą w całym Burgas jest ich całkiem sporo). I tu ciekawostka. Jeden z nich to pomnik... Adama Mickiewicza! Poeta odwiedził miasto w drodze do Konstantynopola w 1855 r., gdzie wkrótce potem zmarł. W Burgas znajduje się także ulica nazwana jego imieniem. Popiersie zdobiące pomnik zostało wykonane przez znanego bułgarskiego rzeźbiarza studiującego w Krakowie, Presława Kyrszowskiego.

Pomnik Adama Mickiewicza


Plaża w Burgas
Będąc na wybrzeżu warto odwiedzić Burgas, jednak mimo ładnej szerokiej plaży i prowadzącego hen w morze molo nie zdecydowałabym się na wakacje w tym mieście. Wolę bardziej kameralne miejscowości - z moim ulubionym Sozopolem na czele.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz