czwartek, 29 września 2022

Gdzieś w Polsce... we wrześniu 2022. Otwarte Ogrody Artystów Dąbrowy i nowe murale w Grodzisku Maz. (oraz nieco poleceń, które rozjaśnią krótkie jesienne dni)

Tegoroczny wrzesień nie należał do najpiękniejszych. Na szczęście stanął na wysokości zadania akurat w te weekendy, które spędzałam poza Warszawą, pozwalając na chwilę jeszcze poczuć wakacyjny klimat.

Nareszcie udało mi się dotrzeć na Otwarte Ogrody Artystów Dąbrowy! Już po raz siódmy artyści z Dąbrowy, zielonej dzielnicy podwarszawskich Łomianek, zaprosili zwiedzających do swoich prywatnych ogrodów. Raz w roku (w tym był to 25 września) otwierają je dla szerszej publiczności prezentując prace nie tylko swoje, ale i zaproszonych gości. Wybierałam się na tę imprezę od kilku lat i zawsze coś stawało na przeszkodzie. Teraz odwiedziłam w sumie trzy ogrody, każdy inny, każdy z kapitalnymi dziełami sztuki, przede wszystkim ceramiką i rzeźbą, ale i z przyjemnymi obrazami.


Zależało mi głównie na zobaczeniu domu znanych ceramików, Heleny i Lecha Grześkiewiczów. Już sam budynek jest niezwykle ciekawy. Powstał w latach sześćdziesiątych XX w. według projektu Stanisława Brukalskiego wykonanego zgodnie z sugestiami Lecha Grześkiewicza. Elewację od strony ul. Zachodniej zdobi sgraffito autorstwa Grześkiewicza z wizerunkiem Pegaza i innych mitycznych stworów, o tej porze roku niestety ukryte wśród bujnej jeszcze roślinności. Więcej artystycznych akcentów można zobaczyć już na terenie posesji. To m.in. ceramiczna okładzina przy wejściu do domu, wykonana dla Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz tarasy wyłożone kapitalną mozaiką i okrągłymi podstawkami służącymi pierwotnie przy wypalaniu rzeźb. Obecnie w domu mieszkają i prowadzą własną pracownię wnuczki artystów, Dorota i Maliwina Grześkiewicz.



W ogrodzie natomiast można było zobaczyć prace aż dziewięciorga artystów, wśród których znaleźli się, rzecz jasna, Dorota Grzeskiewicz, a także Kacper Pielaszek, Jarosław Filipek, Patrycja Barkowska, Rozalina Busel (Białoruś), Krystyna Miszczenko (Ukraina), Marta Pruszyńska, Wanda Wolf i Karolina Zwoniarska. Najbardziej urzekły mnie ceramiczne "klocki" Krystyny Miszczenko. Ustawiono je w piasku, w cieniu drzew i w pewnym momencie stały się po prostu zabawkami w rękach dzieci, które zaczęły układać z nich swoje własne kompozycje. Ależ ja lubię, kiedy sztuka zaczyna żyć własnym życiem!





Drugim ogrodem, jaki odwiedziłam, był ogród Marianny Dudek przy ul. Żywicznej 3. Tu również rządziła ceramika, w wykonaniu nie tylko gospodyni, ale i zaproszonych gości. Lista była długa (Piotr Lorek, Barbara Lorek, Katarzyna Stefaniak, Wasyl Babij, Ela Das, Marta Wasilczyk, Bożena Ratyńska, Afrodyta de La Fontaine, Diana Matyjaszkiewicz, Filip Musiał, Jan Jaworski-Brach), a prace kapitalnie wpisały się w zieleń i zakamarki ogrodu. Tu zdecydowanie podobało mi się najbardziej. 










Ostatnim miejscem, jakie odwiedziłam, był ogród przy ul. Baonu Zośka 37, w którym swoje obrazy zaprezentowali artyści z grupy Fajna Pracownia: Agnieszka Hryniewiecka-Jachowicz, Joanna Jachowicz, Michał Cypis-Oksiński, Ewa Sokołowska i Małgorzata Wasiak. Niektóre były wyeksponowane bardzo pomysłowo, np. dzbany z wodą przy oczku wodnym. 





Otwarte Ogrody Artystów Dąbrowy to przede wszystkim duża dawka sztuki, ale impreza ma też nieco piknikowy charakter. We wszystkich trzech ogrodach na gości czekał poczęstunek w postaci napojów, ciast, czy chleba ze smalcem. Można było swobodnie pogawędzić z artystami oraz innymi zwiedzającymi. I choć zazwyczaj w takich miejscach czuję się raczej nieswojo, to tu absolutnie nie było żadnego dystansu, a wręcz bardzo rodzinna, fajna atmosfera. Jeśli lubicie tego typu klimaty, to koniecznie zaplanujcie sobie wypad do Łomianek w przyszłym roku. Datę na pewno podam Wam wcześniej w rekomendacjach.

Odwiedziłam też Grodzisk Maz. Miasto w tym roku świętuje swoje półwiecze. Główne obchody odbywały się od maja do lipca, ale przy tej okazji powstały również nowe murale. Autorem pierwszego jest Mgr Mors, zaś na obrazie znalazły się odciski dłoni pięciuset mieszkańców miasta. Drugi, autorstwa grupy Cukin Art, to uwspółcześniona wersja "Bocianów" Józefa Chełmońskiego. Obejrzałam jeszcze trzeci, który powstał w ubiegłym roku i jest efektem współpracy Andrzeja Pągowskiego z firmą farmaceutyczną Gedeon Richter. Poświęcony jest zdrowiu kobiet w Polsce. W sumie w Grodzisku Maz. jest w tej chwili ponad 30 murali!



A skoro mowa o street arcie, to koniecznie zajrzyjcie do rekomendacji na kolejne miesiące, bo w Częstochowie i Lublinie można teraz obejrzeć dwie fajne wystawy artystów związanych z tym nurtem sztuki.

REKOMENDACJE NA PAŹDZIERNIK I KOLEJNE MIESIĄCE

WYSTAWY

Wciąż aktualne pozostają wszystkie wystawy, które polecałam Wam miesiąc temu we wpisie pt. "Gdzieś w Polsce... w sierpniu 2022. Zdążyłam na Łempicką do Lublina (a i jesień w kulturze zapowiada się niezwykle ciekawie)!". Do tamtej listy dorzucam jeszcze kilka, w dodatku same petardy. 

Wystawy czasowe

Od 1 października 2022 r. w Brain Damage Gallery w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie będzie można zobaczyć ekspozycję pt. "SEPE - Long Distance Trip" jednego z najbardziej znanych przedstawicieli street artu w Polsce, Michała SEPE Wręgi. Pokazane obrazy artysta wykonał na podstawie swoich zdjęć z podróży po różnych zakątkach Globu odbytych w ciągu ostatnich 10 lat. Prace łączą kilka pasji artysty - malarstwo, fotografię reportażową i podróże. Wystawa jest niestety bardzo krótka, potrwa jedynie do końca października. 

Muzeum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu zaprasza na również krótką, trwającą zaledwie przez miesiąc, od 7 października do 7 listopada 2022 r., wystawę pt. "Rastislav Sedlačík. LandSKaping 2015_2022, Szkody uboczne — odrodzenie Collateral, Damage — Rebirth" prezentującą niekonwencjonalne dzieła malarskie i asamblaże tego słowackiego artysty obrazujące zmiany, jakie zachodzą we współczesnym krajobrazie jego ojczyzny, podobne zresztą do zjawisk obserwowanych również w polskich miastach. Koncepcję wystawy wymusiła też osobista tragedia twórcy. W pożarze magazynu w Bratysławie uległ zniszczeniu prawie cały jego dorobek artystyczny ostatnich lat. Nowe prace powstały w dużej mierze z tego, co ocalało.

23 września 2022 r. w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie ruszyła druga streetartowa wystawa. Nosi tytuł "Chmura" i prezentuje prace czołowych polskich twórców tego nurtu sztuki. Pomysłodawcami i kuratorami wystawy jest małżeństwo artystów: pochodzący z Częstochowy Bartłomiej Stypka i jego żona Paulina Domagalska. A obok nich cała plejada gwiazd: Anna Michalewicz, Autone, Biosme Brocki, Cekas Berger, Chazme, CZARNOBYL, Demenz, Dumin, EJSMONDT, Fruit of the Lump, Gu-Tang Clan, Janusz III Waza, Kobayashi, Maciej Durski, Make it Simple, Monstfur (z kolekcji prywatnej), M-City, Łukasz Habiera NAWER, NeSpoon, NIEBIESKI_ROBI_KRESKI, Noriaki, Pener, Proembrion, nieżyjący już Robert TONE Proch (z kolekcji prywatnej), Rene Meyer, SEPE, SC Szyman, SOMEART, Szymon Motyl, Taki Myk, Theos, Tope, Quazy_, Wybuch Wielki, Yola Yolart, Złowiek kooperatywa. Ekspozycja potrwa do 13 listopada 2022 r.

Z kolei w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku od 1 października 2022 r. gościć będzie pierwsza w Polsce monograficzna wystawa Anisha Kapoora. Urodzony w Bombaju Anish Kapoor, który od lat siedemdziesiątych XX w. mieszka i tworzy w Londynie, uznawany jest za jednego z czołowych rzeźbiarzy brytyjskich. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 9 monumentalnych rzeźb kamiennych oraz 3 obiekty wykonane z wosku i żywic. Będzie je można zobaczyć do 12 lutego 2023 r.

Nowe wystawy stałe

Pod koniec sierpnia 2022 r. Mazowsze zyskało nową atrakcję turystyczną - skansen Mała Syberia w Kuklówce Radziejowickiej. W jego skład wchodzą dwie drewniane chaty z miejscowości Tunka na Syberii, dokąd w czasach carskich zsyłano Polaków. W jednej z nich mieszkał Józef Piłsudski, skazany na pięcioletnie zesłanie w 1887 r. za przygotowywanie zamachu na cara Aleksandra III. Skansen jest częścią prywatnego Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

IMPREZY PLENEROWE

2 października 2022 r. Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu zaprasza na Festiwal Ziemniaka. W programie są pokazy prac polowych, warsztaty wikliniarskie, lniarskie i tkackie, występy kapel wiejskich, kiermasz twórczości ludowej i rękodzieła oraz produktów regionalnych, a także EKO ryneczek z warzywami i owocami od rolników oraz wspólne pieczenie ziemniaków. Niewątpliwą atrakcją będzie pokaz kulinarny Grzegorza Okrasy.

Tydzień później, w dniach 8-9 października 2022 r., w Centrum Kultury Browar B. we Włocławku odbędzie się II Fajans Festiwal Włocławek poświęcony jednym z najbardziej charakterystycznych polskich wyrobów z tego materiału. W wielu polskich domach wciąż jeszcze można znaleźć naczynia w charakterystyczne niebieskie lub brązowe kwiaty. W czasie tegorocznej edycji będzie można zobaczyć trzy wystawy włocławskiego fajansu: stałą, pt. "Włocławski fajans 1873-1991", w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz dwie przygotowane specjalnie na to wydarzenie: ekspozycję pt. "Elżbieta Piwek-Białoborska (1922-1989) - innowacyjna projektantka ceramiki" w Centrum Kultury Browar B. oraz "Włocławki - nowa odsłona" w Galerii Sztuki Współczesnej. Ponadto będzie można wziąć udział w warsztatach malowania wzorów fajansowych, zaś w ramach Fajansowych kramów kupić, wymienić lub obejrzeć wyroby z fajansu, odzież i biżuterię. 

W dniach 18-20 listopada 2022 r. w Sandomierzu odbędzie się Święto Młodego Wina. Moda na wina z bieżącego rocznika przyszła do Polski z Francji, gdzie w trzeci czwartek listopada odbywa się święto Beaujolais Nouveau i początek picia lekkiego młodego wina. W sandomierskiej imprezie udział weźmie 12 winnic oraz 11 lokali gastronomicznych, które będą serwować przekąski i dania pasujące do tego trunku. Goście, którzy zakupią Paszport Enoturysty otrzymają również mapę Starego Miasta z zaznaczonymi lokalami, w których znajdować się będą stoiska poszczególnych winnic i gdzie będzie można skosztować zarówno win, jak i dedykowanych im potraw. 

Sezon plenerowy powoli się kończy. A jednak przejście z czasu letniego na zimowy też ma swoje plusy! Krótszy dzień to idealny czas dla iluminacji i wystaw świetlnych.

Z DZIEĆMI


Iluminacje

W ubiegłym roku iluminacje i wystawy świetlne były prawdziwym hitem. Można je było podziwiać w wielu miastach, zdobiły też ogrody botaniczne, zamki, a nawet... szczyt Gubałówki! I choć tyle mówi się o wzroście opłat za energię elektryczną, wygląda na to, że będą z nami i w tym sezonie. Zebrałam dla Was najciekawsze, czekam również na odpowiedzi z miejsc, które wystawy świetlne organizowały w poprzednim sezonie, zaś teraz nie podały jeszcze informacji na temat tegorocznej edycji. Zostawiłam wolne miejsca ze znakiem zapytania i będę je sukcesywnie uzupełniać. I choć co do zasady nie piszę tutaj o Warszawie (stolicy poświęcony jest oddzielny cykl, Warszawa przyłapana), to tym razem zrobię wyjątek, bowiem pierwszy ogród świateł ruszy właśnie w Warszawie, już 8 października! Pozostałe dołączą w kolejnych tygodniach i będzie się można nimi cieszyć aż do końca lutego.

Gdzie zatem będzie można zobaczyć najpiękniejsze iluminacje?

Warszawa:

- Królewski Ogród Światła, Pałac w Wilanowie, 8 października 2022 r. - 26 lutego 2023 r.

- Ogród Świateł - Królewna Śnieżka, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, 28 października 2022 r. - 26 lutego 2023 r.

- Magiczny Botaniczny, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, 11 listopada 2022 r. - 26 lutego 2023 r.

- Iluminacja Świąteczna, Krakowskie Przedmieście, od ok. 6 grudnia 2022 r.

Kraków: Ogród Świateł - Piotruś Pan, Ogród Doświadczeń im. St. Lema, 28 października 2022 r. - 26 lutego 2023 r.

Chorzów: Ogród Świateł - Pinokio, Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, 28 października 2022 r. - 26 lutego 2023 r.

Gdynia: Ogród Świateł - Alicja w Krainie Czarów, Park Kolibki, 28 października 2022 r. - 26 lutego 2023 r.

Łódź: Park Miliona Świateł - Alicja w Krainie Czarów, Park Źródliska, 15 października 2022 r. - 28 lutego 2023 r.

Zabrze: Park Miliona Świateł, Kąpielisko Leśne, 15 listopada 2022 r. - 28 lutego 2023 r.

Lublin: Lumina Park - Tajemniczy Ogród, Ogród Botaniczny, od 10 listopada 2022 r.

Poznań: Lumina Park - Filmowy Las, Ogród Dendrologiczny, od października 2022 r.

Bydgoszcz: Lumina Park - Odnaleziony Świat, Park Leśny – Myślęcinek, od listopada 2022 r.

Zamek Ogrodzieniec: Ogrodzieniecka Twierdza Światła ?

Zamek Topacz: Lumina Park - Tajemnicze Ogrody, od 29 października 2022 r.

Inwałd (Park Miniatur): Baśniowy Świat Świętego Mikołaja, od 2 listopada 2022 r.

Zator (Energylandia): Winter Kingdom - 26 listopada 2022 r. - 8 stycznia 2023 r.

Zakopane: Kraina Światła, Gubałówka (górna stacja kolejki linowej PKL) - 11 listopada 2022 r. - 15 marca 2023 r.



Jak widzicie, choć dni będą już coraz krótsze i coraz chłodniejsze, na brak atrakcji nie można narzekać!

A o ciekawych wydarzeniach w październiku w Warszawie przeczytacie w rekomendacjach na końcu wpisu pt. "Warszawa przyłapana... we wrześniu 2022".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz