sobota, 12 lipca 2014

Wokół Thassos: Monastyr Michała Archanioła

To jedno z tych miejsc na Thassos, które odwiedzają chyba wszystkie wycieczki przybywające na wyspę. Klasztor położony jest na skalnym urwisku tuż nad morzem, przy głównej drodze okalającej wyspę. Przed wejściem znajduje się mały parking, na którym czasem ciężko znaleźć wolne miejsce - szczególnie, gdy nad wyspą kłębią się stalowe chmury.
Pierwsze wzmianki o monastyrze pochodzą z XIII w. Przechowuje się w nim ważną dla chrześcijaństwa relikwię - kawałek drewna z krzyża, na którym ukrzyżowany został Jezus Chrystus. Michał Archanioł jest z kolei patronem całej wyspy. Pierwotnie mieszkało tu zaledwie siedmiu mnichów. Gdy w XX w. klasztor się wyludnił, w 1974 r. sprowadzono do niego mnichów z klasztoru Panagias Odigitrias Portrias z regionu Magnesija. Dzieki temu monastyr działa do dziś, zaś aministracyjnie należy do klasztoru Filotheou na Agion Oros (Świetej Górze Athos).
Dla zwiedzających udostepniony jest dziedziniec, z którego przy dobrej pogodzie rozciąga się piękny widok na półwysep Chalkidiki, oraz jedna kaplica.
Należy pamiętać o odpowiednim stroju - dla panów długie spodnie i koszula z co najmniej krótkim rękawem, a dla pań - spódnica za kolana (nie spodnie!) oraz również bluzka z co najmniej krótkim rękawem.2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Wszystkie greckie monastyry mają moim zdaniem wiele uroku.

      Usuń