czwartek, 30 marca 2023

Gdzieś w Polsce... w marcu 2023. Wiosenne Radziejowice z Wilkoniem w tle (plus jeszcze więcej wystaw i pierwsze polecajki na majówkę)

Cyklowi Gdzieś w Polsce właśnie stuknął rok. A ja przy okazji mam déjà vu. Równo po 12 miesiącach wróciłam do Radziejowic, by znów zobaczyć wystawę Józefa Wilkonia w tamtejszym Domu Pracy Twórczej. Nie tę samą oczywiście. Ekspozycja zatytułowana "Mali i duzi" została przygotowana dla uświetnienia jubileuszu 93 urodzin Józefa Wilkonia, który artysta obchodził właśnie w Radziejowicach. Tym razem pokazał głównie najnowsze pastele i rzeźby przedstawiające swój ulubiony motyw, czyli zwierzęta. Wystawa podobała mi się dużo bardziej niż ubiegłoroczna, niestety bolączką tego miejsca jest światło. Budynek Nowego Domu Sztuki, gdzie była prezentowana, ma dwie całkowicie przeszklone ściany, co sprawia, że gdy obrazy wiszące na ścianach posiadają szyby, to wszystko się w nich odbija, co utrudnia nie tylko robienie zdjęć, ale i oglądanie wystawianych tam prac. Wybaczcie zatem, że na fotografiach pastele Wilkonia są nieco zniekształcone, ale wszystkie zdjęcia robiłam od dołu. Jedynie tak dało się uwiecznić to, co przedstawiają (dla porównania - na jednym ze zdjęć prace zostały sfotografowane na wprost, czyli tak jak zwykle się to robi). Niestety wystawa już się zakończyła, liczę jednak na kolejną za rok. Tymczasem inną, również bardzo krótką ekspozycję tego wszechstronnego twórcy aktualnie można obejrzeć w Toruniu. Więcej w rekomendacjach na końcu tekstu.












Dla wielbicieli twórczości Wilkonia mam jeszcze jedną doskonałą wiadomość. W tym roku w Piasecznie ma ruszyć Muzeum Sztuki Współczesnej Józefa Wilkonia. Będzie się mieścić w zrewitalizowanej i przystosowanej do celów wystawienniczych starej remizie strażackiej przy Puławskiej 3. Dokładna data otwarcia nie została jeszcze podana. Uchwała Rady Miejskiej powołująca tę instytucję do życia została podpisana we wrześniu 2022 r. i wówczas pierwsza wystawa planowana była na maj 2023 r., ale póki co cisza w tym temacie. Na pewno dam Wam znać, gdy już będzie wiadomo coś więcej, bo sama z niecierpliwością czekam na to muzeum. Żeby osłodzić sobie czas oczekiwania już teraz możecie się za to wybrać do Piaseczna na spacer szlakiem sztuki Józefa Wilkonia dostępnej w przestrzeni tego podwarszawskiego miasta.

A skoro mowa o spacerach, to również park przy pałacu w Radziejowicach jest idealnym miejscem, by spędzić dzień na świeżym powietrzu. Ja wybrałam się tam w jeden z najładniejszych dni marca, akurat w tym czasie, gdy wiosna niespodziewanie rozkwitła wszystkimi wczesnymi kwiatami na raz. Z trawy główki nieśmiało wychylały przebiśniegi, krokusy w chyba wszystkich kolorach i łapiężniki różowe o nieco egzotycznym wyglądzie.

Więcej o samym parku i pałacu przeczytacie w poście pt. "Nasze wielkie wiejskie wakacje. Gdzie odpocząć i co zobaczyć w zachodniej części Mazowsza".







Część rozległego terenu zajmuje również Park Rzeźby, w którym można zobaczyć m.in. monumentalną "Arkę" Józefa Wilkonia, ale i wiele innych dzieł dłuta znanych rzeźbiarzy. Wydawało mi się, że znam je wszystkie, a tymczasem szukając oznak wiosny odkryłam jedną, do której wcześniej nie dotarłam, bowiem znajduje się nieco na uboczu, w innej części parku niż pozostałe. Mowa o pracy pt. "Ślad - zawsze moi synowie" Aleksandry Domańskiej-Bortowskiej z 1988 r., pochodzącej z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Rzeźba robi piorunujące wrażenie, zwłaszcza w kontekście trwającej już od ponad roku wojny w Ukrainie. Przedstawia porzucony w okopach wojskowy płaszcz, a powyżej niego ślady oddalających się stóp odbite w kamieniu. Więcej słów chyba nie potrzeba. Muszę Wam kiedyś napisać więcej o rzeźbach w Radziejowicach, bo to jeden z najfajniejszych tego typu parków w okolicach Warszawy.



Otworzyłam też sezon na wizyty w Winnicy Dwórzno, póki co tylko spacerowo i zakupowo, ale im temperatury będą wyższe, tym chętniej pojadę tam piknikowo z kocem. Najbliższa okazja będzie już za miesiąc! Szczegóły w rekomendacjach poniżej.



REKOMENDACJE NA KWIECIEŃ I KOLEJNE MIESIĄCE

WYSTAWY

Wciąż aktualna pozostaje znaczna część wystaw, które polecałam Wam w poprzedniej części cyklu, pt. "Gdzieś w Polsce... w lutym 2023. Do trzech razy Łempicka, modernizm, Nowosielski i inne atrakcje zimowego Krakowa (plus całe mnóstwo kulturalnych poleceń na wiosnę)". Do tamtej listy dorzucam jeszcze kilka.

Wystawy czasowe

Toruń

Od 26 marca 2023 r. w Galerii Dworzec Zachodni w Toruniu można podziwiać następną bardzo krótką prezentację twórczości Józefa Wilkonia, tym razem związaną z postacią Don Kichota. Nosi tytuł "Don Kichot Józefa Wilkonia" i pokazano na niej zarówno wczesne prace artysty, powstałe w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., jak i ilustracje do polskiego wydania dzieła Cervantesa z 2016 r. - dwutomowego kolekcjonerskiego wydawnictwa z ponad setką ilustracji Wilkonia, przygotowanego z okazji czterechsetnej rocznicy śmierci Cervantesa. Za wkład w promocję kultury hiszpańskiej Wilkoń został w 2019 r. odznaczony przez Jego Królewską Mość Króla Hiszpanii Filipa VI Krzyżem Komandorskim Orderu Izabeli Katolickiej. Ekspozycję uzupełniają też rzeźby w drewnie i metalu. Można ją odwiedzić jedynie do 15 kwietnia 2023 r. 

Poznań

Jeśli lubicie street art, to polecam Wam ekspozycję pt. "LET IT BURN" jednego z moich ulubionych twórców tego nurtu sztuki, Bartłomieja Stypki, którą od 21 kwietnia tylko do 16 czerwca 2023 r. będzie można obejrzeć w Galerii Zacnie w Poznaniu. Obok obrazów na płótnach, na wystawie zostaną pokazane również podświetlane panele, które dają niesamowite efekty. Miałam okazję je już podziwiać w czasie ekspozycji artysty w warszawskim Centrum Praskim Koneser przygotowanej przez Leonarda Art Gallery w kwietniu ubiegłego roku.

Tychy

Na kolejną interesującą ekspozycję zaprasza Tichauer Art Gallery w Tychach. Tym razem w niecodziennych wnętrzach Browaru Obywatelskiego można obejrzeć wystawę obrazów Edwarda Dwurnika pt. "Dwurnik u Tichauer'a", na którą składa się ponad 250 prac z prywatnej kolekcji, w tym obrazy, rysunki, akwarele, grafiki, gwasze i kolaże. Potrwa do 25 czerwca 2023 r.

Radom

14 kwietnia 2023 r. w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otwarta zostanie wystawa pt. "Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego" przygotowana w ramach obchodów jubileuszu stulecia tego muzeum. Wybór tematyki nie jest przypadkowy, ma bowiem pokazywać tendencje artystyczne z okresu, gdy powstawała placówka. Wśród twórców zaprezentowanych obrazów, rzeźb i grafik same najbardziej znane nazwiska! Wystawa czynna będzie do 9 lipca 2023 r.

Wrocław

18 kwietnia 2023 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu ruszy wystawa pt. "Moda stanu wojennego". To pierwsza w Polsce ekspozycja pokazująca ten okres przez pryzmat ubrań, jakie wówczas noszono. W czasach, w których sklepowe półki świeciły pustkami i tylko po znajomości można było kupić coś "spod lady", a gdy "rzucili" większy asortyment, przed sklepami ustawiały się wieloosobowe kolejki, Polki wykazywały się niezwykłą kreatywnością, jeśli chodzi o modę. Na wystawie pokazane zostaną zarówno ubiory szyte w domach, jak i te, które wyszły z pracowni czołowych wówczas projektantów, m.in Jerzego Antkowiaka, Grażyny Hase, czy Barbary Hoff. Ekspozycja będzie czynna do 30 lipca 2023 r.

Rzeszów

Dziś w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie rozpoczęła się ekspozycja pt. "Secesja – stylowa jedność sztuk", na której pokazano ponad 200 obiektów wykonanych w tym stylu reprezentujących różne dziedziny sztuki, w tym malarstwo, rzeźbę, ale i sztukę użytkową (m.in. srebra, platery, szkło, ceramikę, cynę i lampy). W całej historii sztuki żaden inny styl nie był tak spójny, jeśli chodzi o oddziaływanie na niemal wszystkie dziedziny (poza wymienionymi również na meble i architekturę) i chyba właśnie za to jest jednym z moich ulubionych. Ekspozycję można odwiedzić do 17 sierpnia 2023 r.

Lublin

Po świetnych wystawach "Tamara Łempicka. Kobieta w podróży" i "Magia starożytnego Egiptu", Muzeum Narodowe w Lublinie szykuje prawdziwą petardę! Od 28 kwietnia 2023 r. na Zamku Lubelskim będzie można zobaczyć ekspozycję pt. "Wróblewski i po... Sztuka realizmu bezpośredniego". Andrzej Wróblewski to jeden z moich ulubionych malarzy polskich i pierwszy, na którego wystawy zaczęłam świadomie jeździć po Polsce (już jako szesnastolatka!). W Lublinie pokazanych zostanie niemal 100 obrazów i szkiców, w tym najbardziej rozpoznawalne jak cykle "Szoferzy" i "Rozstrzelania". Twórczość Wróblewskiego zestawiona zostanie z pracami artystów współczesnych, dla których był inspiracją i które pokazują, jak aktualne wciąż są to treści, choć od tragicznej śmierci Wróblewskiego minęło ponad 60 lat! Choć widziałam już bardzo wiele wystaw tego twórcy, na lubelską na pewno również się wybiorę. Czas jest do 27 sierpnia 2023 r.

Gliwice

Wczoraj w Zamku Piastowskim, Oddziale Muzeum w Gliwicach, została otwarta kameralna wystawa pt. "Mistrzowski filigran. Wystawa biżuterii cieszyńskiej ze zbiorów Muzeum w Gliwicach". Na ekspozycji można zobaczyć prace takich złotników jak bracia Haas (Leopold, Karol Maria i Fryderyk), Augustyn Kopieczek, czy Franciszek Horak. Potrwa do 24 września 2023 r.

Natomiast w głównej siedzibie muzeum, Willi Caro, 22 kwietnia 2023 r. ruszy ekspozycja pt. "W stronę Nowoczesności. II Grupa Krakowska. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie" prezentująca dorobek polskiej awangardy z lat 1945 – 1968. Pokazanych zostanie ponad 90 dzieł 25 artystów m.in.: Marii Jaremy, Tadeusza Kantora, Erny Rosenstein, Teresy Rudowicz, Jonasza Sterna, Alfreda Lenicy, Jana Tarasina, Jana Lebensteina, Jerzego Tchórzewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, czy Jerzego Nowosielskiego, czyli w większości członków II Grupy Krakowskiej. Obok ich prac na wystawie będzie można zobaczyć również dzieła innych wybitnych twórców tamtego okresu: Andrzeja Wróblewskiego, Stefana Gierowskiego, Wojciecha Fangora i Aliny Szapocznikow. Ta ekspozycja również będzie czynna do 24 września 2023 r.

Kraków

Kolejną ciekawą wystawę plenerową od 27 kwietnia 2023 r. będzie można zobaczyć w Ogrodach Królewskich na Wawelu. Po Józefie Wilkoniu i Bronisławie Chromym w tej niecodziennej przestrzeni zagości... Zdzisław Beksiński! Na ekspozycji pt. "Beksiński. Rzeźby" zaprezentowanych zostanie 14 rzeźb pochodzących z lat sześćdziesiątych XX w., w tym cykl Głowy oraz dwie prace monumentalne: Hamlet i Makbet. Rzeźbiarska twórczość Beksińskiego jest zdecydowanie mniej znana niż jego obrazy. Czas na jej poznanie będzie do 1 października 2023 r.

Kielce

W głównej siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach, czyli w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich 23 maja 2023 r. zostanie otwarta natomiast wystawa "Polski mężczyzna 1910 - 2010", która zaprezentuje ewolucję w przedstawianiu postaci mężczyzny w malarstwie, rzeźbie i sztukach dekoracyjnych (plakat, makata) na przestrzeni stu lat. Na ekspozycji będzie można zobaczyć przykłady sztuki we wszystkich stylach rozwijających się w tym okresie. Zaprezentowane zostaną prace m.in. Mai Berezowskiej, czy Edwarda Dwurnika. Ekspozycja będzie można obejrzeć do 15 października 2023 r. 

Nowe wystawy stałe

Zakopane

22 kwietnia 2023 r. po kilkuletnim remoncie zostanie ponownie udostępnione zwiedzającym Muzeum Kornela Makuszyńskiego, filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, mieszczące się w willi Opolanka przy Tetmajera 15. W dniu otwarcia odbędzie się wydarzenie o nazwie Parapetówka u Makuszyńskich. Wśród zapowiadanych atrakcji są oprowadzania kuratorskie po wystawie stałej, bajki ze starego projektora, warsztaty tworzenia zakładek do książek, kącik zabaw dla dzieci, stoliki brydżowe i karty do gry. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Tatrzańskiego.

I przypominam, że tegoroczna Noc Muzeów będzie mieć miejsce 13 maja. Celowo nie prezentuję tu szczegółów tego wydarzenia, bo atrakcji jest w każdym mieście tyle, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

IMPREZY PLENEROWE

Majówka

Na majówkę co roku czekają chyba wszyscy. To pierwsza namiastka wakacji po zimie. A w tym roku będzie wyjątkowo długa, bowiem 1 i 3 maja wypadają w poniedziałek i środę, dlatego w wielu miejscach w Polsce odbędą się aż pięciodniowe wydarzenia i pikniki!

Jak co roku mnóstwo ciekawych wydarzeń przygotowują zamki i skanseny.

I tak, atrakcje na Zamku Ogrodzieniec rozpoczną się już 28 kwietnia 2023 r. i potrwają do 3 maja 2023 r. W programie wieczory z duchami, zwiedzanie z przewodnikiem, pokazy konne, sokolnicze i artyleryjskie oraz gry i zabawy plebejskie z rycerzami. Pełen program znajdziecie na stronie internetowej zamku. Tam również dostępny jest kalendarz wydarzeń, które będą mieć miejsce aż do 15 września 2023 r.

Również zamek w Czersku tradycyjnie zaprasza na Majówkę na zamku, która odbędzie się w terminie 29 kwietnia - 3 maja 2023 r., w tym roku pod hasłem "Żywa historia średniowiecza". Każdego z tych dni od godz. 12:00 do godz. 18:00 na gości czekać będą kramy rzemieślnicze, pokazy mody średniowiecznej, strzelanie z łuku, gry planszowe i plebejskie, a w wybrane dni również treningi szermierki historycznej oraz interesujące wykłady i prelekcje. Majówka otwiera tegoroczny sezon na weekendowe wydarzenia na zamku. Kalendarz imprez jest już dostępny na stronie internetowej zamku.

Na Zamku Książ w Wałbrzychu jak co roku odbędzie się Festiwal Kwiatów i Sztuki. XXXIII edycja, której tematem będzie "Sekretny Ogród księżnej Daisy", trwać będzie od 29 kwietnia 2023 r. do 3 maja 2023 r. W programie znajdzie się m.in. zwiedzanie zamku śladami księżnej Daisy von Pless, pokazy aranżacji kwiatowych inspirowane postacią księżnej oraz kiermasz z roślinami oraz regionalnymi produktami spożywczymi i rękodziełem. Nowością w tym roku będzie udostępnienie gościom V piętra zamku, gdzie powstanie kwiatowa aranżacja "Ma Fantaisie". Imprezę zakończą nocne zwiedzania z duchami w wersji rodzinnej i dla dorosłych.

Z kolei na zamku w Iłży między 30 kwietnia, a 1 maja 2023 r. odbędzie się Turniej Rycerski, który wraca po aż trzyletniej przerwie spowodowanej nie tylko pandemią, ale i renowacją zamku. W ciągu dwóch dni w pokazach rycerskich udział wezmą konie, piesi i artyleria. Wszystko przy akompaniamencie muzyki dawnej.

1 i 3 maja 2023 r. na Majówkę w skansenie zaprasza Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Od godz. 10:00 do godz. 18:00 w zagrodach chłopskich prezentowane będą dawne wiosenne zajęcia domowe i gospodarskie oraz pokazy rzemiosła i rękodzieła. Dla gości przygotowano również konkursy i zabawy oraz występy folklorystyczne. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz produktów regionalnych, rękodzielniczych i tradycyjnych.

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu proponuje natomiast majówkę z końmi. 1 i 2 maja 2023 r. będzie można przejechać się bryczką po skansenie i zwiedzić wystawę czasową pt. "Koń w sztuce ludowej" prezentowaną w spichlerzu z Wilkowa. 3 maja 2023 r. natomiast odbędzie się piknik pod nazwą "Koń użytkowy w tradycji polskiej". Konie będą uczestniczyć w pokazach prac gospodarskich i w zagrodzie, w zawodach sportowych (skoki przez przeszkody), w prezentacji wyszkolenia kawalerii w mundurach historycznych z okresu Księstwa Warszawskiego i II Rzeczypospolitej, w tym artylerii konnej, a także w zaprzęgu straży ogniowej w akcji oraz w przejeździe orszaku weselnego przez wieś. Przygotowano też wiele atrakcji dla dzieci.

Nie zawiedzie również Winnica Dwórzno, gdzie wreszcie, po kilku imprezach biletowanych, wraca pierwsza z ogólnodostępnych, piknikowych, które lubię najbardziej. Od 29 kwietnia do 3 maja 2023 r. odbędzie się Majówka 2023 w Winnicy Dwórzno. W programie oczywiście zwiedzanie winnicy z degustacją (płatne), a także piknik pod chmurką, z ogniskiem niezależnie od pogody. W tej części wydarzenia w godz. 12:00-20:00 mogą uczestniczyć wszyscy chętni, bez względu na udział w zwiedzaniu. Można będzie skosztować miejscowych win na kieliszki i butelki oraz pyszności z foodtrucków. Własny wikt będzie można upiec w ognisku.  

Drugą winnicą, która przygotowała majówkowe atrakcje jest Winnica Kazimierskie Wzgórza w Kazimierzu Dolnym. Wpaść można od 28 kwietnia do 3 maja 2023 r. W programie m.in. zwiedzanie winnicy z degustacją win oraz regionalnych serów (płatne), wieczorne zwiedzanie Kazimierza z degustacją pod gwiazdami oraz spacerem po jednym z wąwozów z pochodniami (płatne), piknik rodzinny "Oko w oko z sową", potańcówka, ognisko, wino na kieliszki i butelki oraz wiele innych niespodzianek. Po szczegółowy program z terminami poszczególnych wydarzeń odsyłam na profil fejsbukowy winnicy. Z centrum Kazimierza będzie kursował specjalny winobus.

I na koniec jeszcze coś dla melomanów, czyli majówka w Żelazowej Woli z muzyką Chopina. Koncerty będą się odbywać przez cały tydzień, od 29 kwietnia do 7 maja 2023 r. (z wyłączeniem 2 maja)! Program znajdziecie na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Inne wydarzenia

W tym roku przypada 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji w Wierszach na terenie Puszczy Kampinoskiej 23 kwietnia 2023 r. odbędzie się piknik historyczny o nazwie "Powstanie Styczniowe w Puszczy Kampinoskiej". W programie są prezentacje umundurowania, broni i artylerii, pokazy woltyżerki oraz poczęstunek grochówką. Główną atrakcją będzie rekonstrukcja walk powstańczych w Puszczy Kampinoskiej, która rozpocznie się o godz. 16:00. 

W dniach 19-21 maja 2023 r. warto wybrać się do Pszczyny na kolejną edycję Daisy Days – Święta Księżnej Daisy. Impreza odbywa się na Rynku w Pszczynie i w tym roku będzie miała wyjątkową oprawę, bowiem decyzją Rad Miejskich Wałbrzycha i Pszczyny rok 2023 został ogłoszony rokiem Księżnej Daisy von Pless.

Z kolei w terminie 27-28 maja 2023 r. na zamku w Janowcu będzie gościć XIII Święto Wina. Impreza ma na celu promocję winnic z Małopolskiego Przełomu Wisły. Będą zatem prezentacje winnic z degustacją win. Jednocześnie na podzamczu trwać będzie Jarmark Janowiecki, na którym będzie się można zaopatrzyć w produkty tradycyjne i regionalne, w tym kulinaria.

Przypominam, że cykl Gdzieś w Polsce nie obejmuje rekomendacji dla Warszawy. Te znajdziecie jutro, jak co miesiąc, w najnowszym odcinku Warszawy przyłapanej.

(foto: iza & izaj)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz